reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Android

Netflix, Android tarafında ses için yeni döneme geçiş yapıyor

Dünyanın en büyük video platformlarından Netflix, yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Bu sefer ses konusunda bir gelişme var.

Netflix en son karışık oynatma özelliği ile gündeme gelmişti. Müzik tarafındaki karışık çalma altyapısının bir benzeri olan bu özellik, bir buton ile izlemeniz için rastgele bir içeriği karşınıza getirecek ve yıl sonunda herkese açılacak. Şimdi ise “ses” konusunda yeni bir döneme geçildi. Bu yeni dönem şimdilik Android tarafında ve Android 9 ya da üstü “destekli” cihazlarda kullanımda. Bahsettiğimiz yeni dönemin merkezinde genişletilmiş Extended HE-AAC – MPEG-D DRC yer alıyor. Firma bu konuda çok karmaşık ve detaylı bilgiler veriyor. Ancak yeni dönem özetle ses kalitesini artırıyor (Hatta burada stüdyo kalitesi ibaresi kullanılıyor), bağlantıya göre değişken bitrate getiriyor ve sesi sahneler arasında dengeli hale getiriyor. Bu birçok kişi için fazlasıyla güzel görünüyor ve özellikle aksiyon sahnelerinde kulaklık kullanan kişileri rahatlatacak izlenimi oluşturuyor. Yeni altyapı temelinde yapay zekayı kullanarak istenmeyen gürültüleri ortadan kaldıran ve daha berrak sesler sunan Netflix, bu yeni altyapıyı iOS tarafı için ne zaman sunacak henüz bilinmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix kısa süre önce toplam abone sayısını açıklamıştı

Türkiye’de de çok popüler hale gelen Netflix, Covid-19 nedeniyle evine kapanan kişilerin etkisiyle 200 milyon abone sayısını geride bıraktı. An itibarıyla tam olarak 203 milyon aboneye ulaşan firma, bu açıdan bir kez daha dikkat çekmeyi başardı. İçeriklerine çok ciddi yatırımlar yapan ve bunun da etkisiyle 2020 dördüncü çeyrekte 9 milyona yakın abone kazanan platform, 2020 toplamında ise 37 milyon yeni abone kazandı. Firma 2021’de de hız kesmek istemiyor ancak 2021’de büyüme hızının düşeceğini ön görüyor.

İlginizi Çekebilir

Gelecekte ev işlerine yardımcı olacak ilginç robot