reklamı kapat

POPÜLER

Netflix “beğenme” özelliğini kullanıma sundu [Video]

Geçtiğimiz ay sizlere Netflix‘in Facebook’un sevilen bir özelliğini kendine adapte edeceğini duyurmuştuk. Online platform sonunda yeni değerlendirme sistemini kullanıma sundu. Böylece beş yıldızlı değerlendirme sistemine veda etmiş olduk.

Dünya genelinde 93 milyondan fazla kullanıcısı olan Netflix şimdiye kadar kütüphanesinde yer alan içerikler için beş yıldızlı değerlendirme sistemini kullanıyordu. Bu yöntemde kullanıcılar izledikleri dizi, film veya belgesellere beş yıldız üzerinden bir puan veriyordu. Netflix de bunların ortalamasını alarak o yapımın ne kadar beğenildiği hakkında yeni izleyicilere fikir veriyordu. Artık onun yerini daha basit ve kişisel özel bir yöntem olan “beğenme” ve “beğenmeme” alacak. Bundan sonra Netflix‘te yeni içerikleri incelediğiniz zaman yapıma dair bilgilerin yanı sıra % Eşleşme skorunu da göreceksiniz. Bu eşleşme durumu tamamen kişiye özel bir değerlendirme olacak. Sizin şimdiye kadarki izleme alışkanlıklarınız, beğendiğiniz veya beğenmediğiniz içerikler ve davranışlarınız baz alınacak. Böylece baktığınız yeni içeriğin size ne kadar uygun olduğuna dair bir fikriniz olacak. Dolasıyla yeni sistem yapımların genel popülerliğini ve beğenilme miktarını değil, sizin zevklerinizi baz alacak.

Yeni değerlendirme sistemine geçilmesiyle birlikte geçmişte yıldızlarla yapılan değerlendirmeler görmezden gelinmeyecek. Netflix algoritmasında bu verilere de yer verecek.