reklamı kapat

POPÜLER

Netflix, Facebook’un sevilen bir özelliğini kendine adapte ediyor

Çevrim içi olarak dizi, film ve belgeselleri ayağımıza getiren Netflix şimdi Facebook‘un sevilen bir özelliğini ödünç almaya hazırlanıyor. Platform bundan sonra beş yıldızlı değerlendirme sistemini kullanmayacak. Daha pratik bir sisteme geçiş yapacak.

Geçtiğimiz sene Türkiye’de ve tüm dünyada hizmet vermeye başlayan Netflix şimdiye kadar kütüphanesinde yer alan içerikleri yıldızlı bir değerlendirme sistemine tabi tutuyordu. Bu sistem kullanıcıların izledikleri bir içeriği puanlandırması temeline dayanıyor. Çok beğendiyseniz beş yıldız, beğenmediyseniz bir yıldız verebiliyorsunuz. Platform bu oyları değerlendirerek ortalamalarını alıyor. Böylece diğer kullanıcıları bu içeriğe dair bilgilendirebiliyor. Fakat Netflix bundan sonra yıldız sistemini kullanmaktan vazgeçecek. Onun yerine Facebook‘ta yer alan beğenme özelliğini kendine uyarlayacak. Herhangi bir dizi veya filmi izledikten sonra beğendim veya beğenmedim seçeneklerinden birini seçeceğiz. Netflix de bu verileri değerlendirmeye başlayacak.

Aslına bakarsanız bu yeni sisteme dair ilk haberler geçtiğimiz seneye dayanıyor. Çeşitli kaynaklar tarafından bu seç izle platformunun beğenme temelli yeni bir sistemi test ettiği dile getiriliyordu. Şimdi yapılan açıklamalarla birlikte bu gelişme resmen onaylanmış oldu. Netflix adına konuşan Todd Yellin beğenme bazlı bir sisteme geçiş çalışmalarının hız kazandığını ve bu değişimin nisan ayında gerçekleşeceğini müjdeledi.