reklamı kapat

POPÜLER

Netflix en önemli içerik partnerlerinden Disney’i kaybetti [Güncellendi]

Çevrim içi yayın platformları arasında en popülerlerden biri olan Netflix, özellikle Amerika’da sunduğu geniş içerik kütüphanesiyle kullanıcıların kısa sürede favorisi olmayı başardı. Ancak Netflix için işler biraz zorlaşacak gibi görünüyor.

Çevrim içi yayın servislerinin tercih edilebilirliğini artıran en önemli etken sahip olduğu kütüphanenin zenginliği. Netflix, Türkiye’deki telif haklarının farklı şirketlerin elinde olması sebebiyle şimdilik her ne kadar kısıtlı bir içerik sunsa da söz konusu platformun Amerika versiyonu zengin içeriğiyle göz dolduruyor. Ancak Netflix’in anlaşmalı olduğu önemli partnerlerden biri olan Disney, Netlix’ten çekilme kararı aldı.

Bunun sebebi ise Disney’in kendi çevrim içi yayın platformunu oluşturacak olması. Disney, Netflix’le olan anlaşmasını bitireceği tarihi de açıkladı: 2019. Disney’in yeni çevrim içi yayın platformu Disney ve Pixar’ın içeriklerine erişim sağlayacak. Geçtiğimiz eylül ayından itibaren Disney’in içeriklerini yayınlayan Netflix’te artık bu yapımlara erişim sağlanamayacak. Tabii Disney denildiğinde ortaya oldukça geniş çapta içerik çıkıyor. Sadece Frozen ya da Toy Story değil, Star Wars ve Marvel filmleri de işin içinde. Ancak Disney henüz Marvel ve Star Wars içerikleri konusunda nasıl ilerleyeceğini kesinleştirmiş değil. Disney Pixar filmleri 2019’dan sonra Netflix’ten erişilemeyecek ancak Marvel ve Star Wars’un lisansının Netflix’te kalma ihtimali var.

Güncelleme:

Disney’in açıklamasını takiben Netflix, Amerika dışındaki kullanıcılar için bir açıklamada bulundu. Netflix’in açıklaması şu şekilde:

“Disney ile yaptığımız anlaşmalar, ABD dışındaki ülkelerde herhangi bir değişiklik olmadan devam etmektedir. Disney tarafından yapılan açıklamanın yalnızca ABD’deki sinemalarda gösterime giren filmleri kapsadığının altını çizeriz. Bu kapsamda ABD’deki Netflix kullanıcıları, 2018 yılı sonuna kadar sinemalarda gösterime girecek olan bütün yeni filmler de dahil olmak üzere Disney’e ait tüm filmleri, 2019 yılsonuna kadar Netflix üzerinden izlemeye devam edecektir. Netflix olarak Walt Disney Company ile Marvel TV alanındaki çalışmalarımız da dahil olmak üzere pek çok farklı alanda iş birlikliğimizi sürdürüyoruz.”