reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Ted Bundy uyarısı

Netflix’in izleyicilere yapmak zorunda kaldığı “seri katil” hatırlatması

Bird Box sonrası ortaya çıkan tehlikeli davranışlar yüzünden izleyicilerine uyarıda bulunan Netflix, bu kez başka bir konuda hatırlatma yapmak zorunda kalmış durumda. Platformda yayınlanan Ted Bundy belgeseli yanlış yöne ilgi çekmiş gibi görünüyor.

Netflix‘in Bird Box sonrası izleyicileri tehlikeli virallere kapılmaması konusunda uyarmasının üzerinden çok geçmedi ki platform şimdi de Netflix belgeseli olan Bir Katilin İfadeler: Ted Bundy üzerine bir hatırlatma yapmak zorunda kaldı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Ted Bundy belgeseli, adından da anlaşılacağı üzere Amerika’nın en azılı seri katillerinden olan Bundy’nin dosyasını aralıyor. Farklı eyaletlerde, biri 12 yaşında bir çocuk olmak üzere 30 kadını vahşice öldüren Bundy, Amerika’yla “seri katil” kavramını tanıştıran isimlerden olmasının yanı sıra aynı zamanda ülkedeki cinayet dosyalarının işlenme şeklini de kökünden değiştiriyor. Bundy davasında ise 80’lerde dava sırasında yaşanan şaşırtıcı olay tekerrür ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ted Bundy’nin görünüşüne verilen tepkiler

Dört bölümden oluşan belgeselin de kısaca değindiği Ted Bundy vakasında en garipsenecek olaylardan biri halkın tepkisi. Davayı bir televizyon şovuna dönüştüren Bundy’nin dava süresince kadın hayranlarında bir artış beliriyor. Bunun sebebi Bundy’nin korkunç görünümlü bir canavar tiplemesinden ziyade iyi görünümlü bir birey olmasıyla alakalı. Ancak bir sosyopat olan Ted Bundy’nin vahşice işlediği cinayetler, adam kaçırma, nekrofili gibi kabarık suç dosyası, fiziksel görünümün ne kadar aldatıcı olabileceğinin de bir katını adeta.

Nitekim geçmişte olduğu gibi belgesel sonrası günümüzde de Bundy’nin görünümüne olan övgülerin artmasıyla beraber Netflix Amerika Twitter hesabı şöyle bir hatırlatmada bulunma ihtiyacı hissetmiş: “Ted Bundy’nin ne kadar ‘etkileyici’ olduğuna dair insanların konuştuğunu görüyorum. Size nazikçe hatırlatmak isterim ki platform içinde gerçekten binlerce çok yakışıklı erkek var ve neredeyse hiçbiri seri katil olduğu için hüküm giymedi.

Kısaca Netflix diyor ki, canavarca hislerle işlediği ve sadece 30 kadarını itiraf ettiği, tam olarak kaç kişiyi öldürdüğü bugün dahi bilinemeyen ve üstelik bazı kurbanlarının bedenlerine ve kimliklerine bugün dahi ulaşılamamış bir seri katili romantikleştirmeyin. Yakın zamanda bu sorunun çok benzerini Zac Efron’un başrolünü üstlendiği Bundy filminde de yaşayacağız gibi görünüyor.

İlgili video

Belgeselin fragmanı