reklamı kapat

POPÜLER

“NOS”u akıllara getiren ilginç elektrik sistemiyle ABT RS6-E ile tanışma vakti [Video]

Audi’nin sevilen geliştiricisi ABT, RS6-E projesiyle güç ve mühendislik limitlerinin ne kadar esneyebileceğini bir kez daha kanıtlıyor.

Station wagon gövde tipi pek çok kişinin favorileri arasında yer almasa da, bizlere bu dünyayı sevdiren örneklerin var olduğu gerçeğini de göz ardı edemeyiz. Mercedes E-Class All-Terrain, Opel Insignia Sports Tourer ve Volvo V60 gibi örnekler bu serinin son dönemde öne çıkanları arasında. Audi RS6 Avant ise bizim listemizde uzun yıllardır yerleşmiş amiral niteliğinde. Bu gövde tipini üst seviye performans değerleriyle bir arada sunmasıyla da eşsiz modeller arasında yer alan bu canavar modifikasyon garajlarının da incileri arasında. Almanya merkezli ABT‘nin geçtiğimiz şubat ayında garajına çekerek gündeme getirdiği RS6 Avant, son dönemlerde yeni bir projenin odağındaydı. Bu kez elektrik gücünün de içerisinde olacağı bu iş nihayet bugün itibarıyla karşımızda duruyor. RS6-E adıyla lanse edilen modele elektrik motorunu dahil eden ABT, bunun yanında yazılım geliştirmesi ve egzoz sistemine dokunuş gibi parçaları da es geçmemiş.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik detaylar

Bir önceki geliştirmesinde RS6 Avant’ın güç değerini 695 beygir limitlerine çıkartan ABT bu sefer işin çıtasını ciddi oranda yükseltiyor. Elektrik motorunun devreye girmesiyle birlikte ortaya 1.018 PS güç ve 1.291 Nm tork gibi fantastik değerlerin çıkıyor. Elektrik motorunun tek başına ürettiği değerse 284 beygir. Böylesine korkutucu rakamlar haliyle beraberinde bir o kadar etkileyici performans rakamlarını getirmekte. 0’dan 100’e hızlanmasını 3,3 saniyede tamamlayabilen ABT RS6-E’nin maksimumda erişebildiği rakamsa 320 km/s olarak teknik tabloya yansıyor. Elektrik motorsuz bu rakamın 250260 km/s aralığında olduğunu da belirtmek gerekiyor.


ABT’nin kullandığı sistemi diğer hibrit versiyonlarından ayıran özelliği ise elektrik gücünün iletimi. Nitekim baktığımızda, araçta nitrojen oksit desteğini akıllara getiren bir düğme ile araca itici bir güç desteği verildiğini görüyoruz. 100 km/s’lik hızın üzerine çıkıldığı andan itibaren aktif olarak kullanıbilen temel güçse ciddi bir ivmelenme etkisi yaratıyor. Üzerinde 21 inç’lik özel tasarım jant seti ve karakteristik parça değişimlerini barındıran ABT RS6-E projesi halihazırda bir konsept konumunda. Bu da aracın satışa çıkmayacağı anlamına geliyor elbette.

Video