reklamı kapat

POPÜLER

Nükleer santral yapay zeka

Nükleer santral güvenliğinde “yapay zeka” dönemi [Video]

Yüksek enerji üretebildikleri için birçok ülkenin aktif olarak kullandığı nükleer santral birimleri, güvenlik için sürekli olarak kontrol ediliyor. Yeni geliştirilen yapay zeka sistemi ise süreci çok daha etkili hale getiriyor.

Nükleer santral, bildiğiniz gibi bir veya daha fazla nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanan ve elektrik enerjisi üreten tesisler. Radyoaktif madde kullandıkları için güvenliklerine büyük önem verilen reaktörler, düzenli aralıklarla olası çatlaklara karşı kontrol ediliyor. İşte bu noktada bir çalışma yapan Purdue Üniversitesi mühendisleri, süreci yapay zeka ile geliştiriyor. Reaktörden çekilen videoları inceleyen bu yapay zeka, yapıdaki çatlakları otomatik olarak belirleyebiliyor. Bunu yüzde 98,3 doğrulukla yapabilen sistem, diğer sistemlerden daha iyi sonuçlar sunabiliyor. İnsan gözünden kaçabilecek ufak çatlakları dahi algılayabilen teknoloji, milyonlarca insanı öldürebilecek ufak hataları dahi önceden fark edebiliyor.

Yapay zeka artık nükleer santral için de kullanılacak

Geliştirilen sistemin, kontrol sürecini daha ucuz ve hızlı hale getireceği de söylenenler arasında yer alıyor. Bu işlemin sürekli olarak tekrarlandığı göz önüne alındığı zaman büyük fayda getiren sistem, her inceleme sonrası kendini geliştirebiliyor. Yani sürekli olarak daha kararlı hale gelen teknoloji, ticari hale getirilmek üzere geliştirilmeye devam ediliyor. Tanıtım videosunu haberin devamında izleyebilirsiniz.

Video