reklamı kapat

POPÜLER

Rolls-Royce

Rolls-Royce’dan kamyonla taşınan mini nükleer santral!

Uçak motorundan lüks otomobillere kadar birçok alanda teknoloji üretimi yapan Rolls-Royce, kamyonla taşınan mini nükleer santraller üreteceğini açıkladı.

Birçok kişi için hala tartışma konusu olan nükleer santraller her şeye rağmen dünya genelinde oldukça popüler. Özellikle fazla nüfus dolayısı ile artan enerji ihtiyacını karşılamanın bilinen en verimli yolu olan nükleer enerji teknolojisi her geçen gün gelişiyor. Dünyada 30 ülkede 438 bu tip santrallerden bulunurken 42 santral de inşa aşamasında. Tahmin edebileceğiniz gibi bu konuda liderliği 104 reaktör ile Amerika Birleşik Devletleri elinde tutuyor. Peki, Nükleer santral teknolojileri bu kadar gelişmişken neden hala olduğa yere sabit enerji istasyonları kullanıyoruz? Rolls-Royce, işte bu soruya bir cevap vererek kamyonla taşınan mini santraller yaparak enerji üretimini daha seyyar hale getirmek isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rolls-Royce gereken yerelere santralleri taşıyacak

İngiltere’de enerji üretimini zenginleştirmek amacı ile 2029 yılına kadar ortalama 13 nükleer santral yapılması hedefleniyor. Rolls-Royce’un projenin başında olacağı bu girişimin süresini doldurmuş santrallerin yerine geçmesi planlanıyor. Bu projeyi önemli yapan kısım ise santrallerin istenilen yere kurulabilecek olması. Bildiğiniz gibi bu tip santrallerin kurulabilmesi için su kaynaklarından, rüzgar çeşitlere kadar birçok etkene bakılıyor. Rolls-Royce, yeni girişimi sayesinde santralleri istediği yere kurup, gerekli yerlere kamyonlarla transfer etmek istiyor.

İlginizi çekebilir

Audi RS Q3