reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia Ethereum

Nvidia’dan hem oyuncular hem madenciler için güzel Ethereum hamlesi

Ekran kartı devi Nvidia, hem oyuncular hem madenciler için güzel Ethereum adımı attı. İşte bilinmesi gerekenler;

Kripto para dünyası biliyorsunuz son dönemde hiç olmadığı kadar hareketli. Bu yüzden alanın “madencilik” tarafına da ilgi yeniden artmış durumda. Koronavirüs nedeniyle standart ekran kartı bulamayan birçok Çin merkezli madenci de Nvidia’nın yeni GeForce RTX 30 serisi çok güçlü ekran kartlarına sahip oyuncu dizüstüler ile Ethereum çıkarmaya başladılar. İşte bu şartlar altında Nvidia’dan sürpriz sayılacak bir hamle geldi. Bu hamlenin iki kısmı bulunuyor. İlk kısımda firma yeni gelecek RTX 3060 ekran kartlarının maden işlem gücünü yazılımsal olarak yüzde 50 oranında kısıyor. Yani bu yeni kartlar (Mevcut kartlarda sorun yok) kripto madencilik için işlevsiz hale geliyor. Bu sayede bu kartların sadece oyunculara kalması hedefleniyor ve bu da günümüz stok sorunları göz önüne alınınca güzel görünüyor.

Diğer kısım ise çok daha önemli ve direkt olarak Ethereum madencilerini ilgilendiriyor. Nvidia madenciler için CMP (Cryptocurrency Mining Processor) isimli yeni donanımlar duyurdu. Bunlar işlem gücüne göre 30HX, 40HX, 50HX ve 90HX isimlerine sahip ve 2021’in ilk ile ikinci çeyreğinde satışa çıkıyor. Bu donanımlar direkt olarak madenciliğe odaklanıyor bu açıdan normal grafik kartlarına oranla yüksek işlem / hesaplama gücünü getiriyor. Bu “oyun için uygun olmayan” donanımların yakında daha da detaylanması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nvidia bu Ethereum hamlesiyle mantıklı bir adım atmış durumda

Peki kripto para pazarında son durum nasıl? Bitcoin şu an 52 bin dolara oldukça yaklaşmış durumda. 52 bin dolar üzerinden değerlendirdiğimiz zaman 1 bitcoin tam 363 bin TL ediyor. Bitcoin’in en yakın rakibi Ethereum ise şu an 1.916 dolarlık bir değere sahip. 1 Ethereum şu an neredeyse 13.500 TL seviyesinde geziyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin