reklamı kapat

POPÜLER

Nvidia

Nvidia’dan video konferans sürecini değiştirecek teknolojiler [İzle]

Ekran kartı devi Nvidia, yapay zeka ile video konferans sürecini değiştirecek teknolojiler teknolojiler üzerinde çalışmalar yapıyor. İşte son örnekler;

Nvidia kısa süre önce canlı yayın yapanlara ve özellikle de oyun yayıncılarına odaklanan Broadcast uygulamasını karşımıza çıkarmıştı. İşte bu uygulama için geliştirilen altyapılar ve fazlası normal video konferans süreçlerine de aktarılaracak. Firmanın Maxine geliştirici program üzerinden yayımladığı yukarıda izleyebileceğiniz videoda teknolojinin yapay zeka ile kişileri otomatik olarak takip etmesi, yeşil ekran olmadan arka planı değiştirmesi ve gürültüyü ortadan kaldırması gösteriliyor.

Bunlara ek olarak geliştirilen teknoloji video konferanstaki görüntü kalitesini ciddi düzeyde iyileştirebiliyor. Teknolojinin en ilginç yanlarından birisi ise yüz ayarı yapabiliyor olması. Yapay zeka yüzünüzü algılıyor ve siz kameraya direkt olarak bakmasanız dahi yüzünüzü sanal olarak döndürerek öyleymiş gibi gösterebiliyor. Teknoloji aynı zamanda özel sıkıştırma teknikleri ile veri miktarını / internet kullanımı da ciddi şekilde aşağıya çekebiliyor. Bu arada sistem yüzününü dijital avatarlar ile değiştirme gibi eğlenceli şeyleri de etkili şekilde mümkün kılıyor.

Nvidia Broadcast uygulaması neler sunuyordu?

Herhangi bir amaç için canlı yayın yapan kişiler için hazırlanan Nvidia Broadcast uygulaması, kısa süre önce buradan ücretsiz olarak kullanıma açıldı. Daha önce de aktardığımız üzere oldukça basit bir arayüze sahip olan uygulama, arkasında çok güçlü bir yazılım / yapay zeka altyapısı taşıyor. Firmaya göre sadece NVIDIA GeForce RTX 2060, Quadro RTX 3000, TITAN RTX veya üzeri ekran kartlarıyla çalışan bu uygulama, yayıncıların hayatını kilit birkaç konuda oldukça rahatlatıyor.

Örneğin bu uygulama ile ortam gürültüsü tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Aynı zamanda Broadcast uygulaması ile yeşil ekran olmadan arka planı ortadan kaldırmak da mümkün. Bu yapı aynı zamanda arka tarafı bulanık hale de getirebiliyor. Uygulamada yukarıdakilere ek olarak aynı zamanda bir otomatik takip özelliği de yer alıyor. Kameraya dijital olarak zoom yapan özellik, yayıncının yüzünü algılıyor ve sürekli olarak takip edebiliyor.