reklamı kapat

POPÜLER

Oculus Rift

Oculus Rift’in DJI Phantom 2’yle birlikteliği sizi oturduğunuz yerden uçuracak [Video]

İnsansız hava araçlarına, yani drone’lara yerleştirilen kameralarla çekilen görüntüleri daha önce pek çok defa paylaşmıştık. Ancak bu denemelerde görüntüleri kameradan gördüğünüzü açıkça hissetmeniz heyecanı dizginliyordu. Bu sorunun farkında olan iki Norveçli öğrenci DJI Phantom 2 drone’a iki kamera ve Oculus Rift başlığını takarak sınırları zorlamaya karar vermiş.

Oculus Rift
Oluşturulan düzenekte bir kamera sol, bir kamera da sağ göze Oculus Rift projektörleri üzerinden içerik iletiyor. Bunun sonucunda ortaya tek bir kamera sağladığı iki boyutlu görüntü yerine üç boyutlu bir his sağlayan stereoskopik görüntü çıkıyor. Üstelik Oculus sadece görüntüleri almakla kalmayıp kameraların yönünü ve eğimini kontrol edebiliyor, dolayısıyla örneğin başınızı sağa çevirdiğinizde kameralar da sağa dönüyor ve yaşadığınız deneyim çok daha gerçekçi bir hal alıyor. Ancak Oculus’un drone’un kendisini değil sadece kameraları kontrol ettiğinin altını çizelim.

Aşağıda paylaştığımız videoda Oculus Rift’le DJI Phantom 2 birlikteliğini hareket halinde görebilirsiniz. Ancak videoyu izlemek tabii ki başlığı takıp birinci elden bu hissi yaşamaya benzemiyor. Bu numarayı kendisi denemek isteyenler için ekip kullanılan ekipman ve proje açıklamalarını içeren notlarınının yanı sıra Oculus Rift’le kameraları birbirine bağlamak için kullandıkları kaynak kodu da paylaşmış.

VİDEO