reklamı kapat

POPÜLER

Parrot’un yeni drone’u Bebop, Oculus Rift’le uçurulabilecek

Gün geçtikçe kullanım alanı yaygınlaşan insansız hava araçları drone’ların en en popüleri AR Drone ailesine yeni bir üye eklendi. Bebop, nam-ı diğer AR Drone 3.0, Parrot’ın en yeni ve en yetenekli drone’u. Onu diğer modellerden ayıran ise sahip olduğu 14 megapiksel çözünürlüğündeki kamera. Balık gözü lense sahip kamera, Bebop’un tam burnunun ucunda sabitlenmiş ama hareket kabiliyeti sayesinde pan, tilt gibi çekimleri güzelleştiren ufak hareketler yapabiliyor.

Parrot Bebop Drone
Kamera, yazılım desteği ile video kayıtlarında sarsıntıları da azaltıyor. 180 derece görüş açısına sahip lens, bu açıyla kayıt da yapabiliyor ve sonrasında isterseniz çekilen görüntüleri basit bir yazılımla keserek yalnızca istediğiniz yerini kullanabiliyorsunuz. Parrot’ın yeni oyuncağı GNSS yongasına da sahip. GPS, GLONASS VE GALILEO verilerini işleyebilen bu yonga, drone’un otomatik pilot modunda uçmasını ve kalkış yaptığı noktaya kendi başına geri dönebilmesini sağlıyor.

Parrot Bebop Drone
Önceki modeller gibi Bebop da Wi-Fi aracılığıyla akıllı telefon ve tabletlerle bağlantı kuruyor. 2,4 ve 5 GHz frekansında çalışabilen Bebop, sahip olduğu dört anten sayesinde Wi-Fi ağının gücüne de bağlı olarak daha yükseğe çıkabiliyor ve daha uzakta uçabiliyor. Bu tarz geliştirmeler yapılmasına rağmen yeni drone’un uçuş süresinde bir iyileştirme olmamış. Bebop da ancak 12 dakika boyunca havada kalabiliyor.

Parrot Bebop Drone
Parrot ayrıca, Skycontroller adını taşıyan yeni aksesuarını da duyurdu. Bebop Drone’un Wi-Fi bağlantı gücünü artıran yeni cihaz, Wi-Fi sinyallerini ileten dört güçlü antene sahip ve sinyal yükseltme teknolojileri sayesinde Bebop’un uçuş mesafesini 2 kilometreye kadar çıkarıyor. Joystick şeklinde iki kumandayla drone’u kontrol etmeyi sağlayan aksesuar, üzerindeki HDMI yuvası sayesinde Oculus Rift benzeri gözlüklerle de kullanılabiliyor.

Parrot Bebop Drone
Hem Bebop Drone hem de SkyController’a ait diğer detayların ilerleyen günlerde ortaya çıkması bekleniyor.