reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro

OLED ekranlı iPad Pro için yeni bilgiler gündeme geldi

Son günlerde sık sık gündeme gelen OLED ekranlı iPad Pro için yeni bilgiler gündeme geldi. Modelin paneli iyice netleşiyor.

Apple, hep söylediğimiz gibi iPad tarafında şimdiye kadar hiç OLED ekran kullanmadı. Yeni Pro’larda mini-LED temelli LCD ekran tercih eden firma, gelecekte bunu değiştirecek ve OLED kullanmaya başlayacak. Ancak artık kesin olarak bu hemen olmayacak.

Apple’dan 2022 yılında OLED ekranlı bir iPad gelmeyecek. Apple, iPad’lerde OLED kullanımını yüksek ihtimalle 2023 sonunda ya da 2024 yılında başlatacak. Dün çıkan bilgilere göre Apple, OLED ekran konusunda LG Display ile çalışıyor.

Buna göre firma, iPad Pro’larda kullanmak adına LG Display’den ilk aşamada 12.9 inç OLED paneller alacak. Bu ekranlar LTPO temelli olacak ve değişken hızlarda çalışabilecek. Yeni modeller 10 Hz ile 120 Hz arası görev yapacak.

Bu panellerin yüksek parlaklık sunacağı ve oldukça uzun ömürlü / sağlam olacağı da gelen yeni bilgiler arasında yer alıyor. Bu arada süreçten Samsung Display’in de olduğu aktarılıyor. Bazı anlaşmazlıklara rağmen Samsung ekran konusunda tedarikçiler arasında yer alıyor.

Daha önce de aktardığımız üzere OLED paneller mini-LED’lere oranla çok daha derin siyahlar ve canlı renkler sunuyor. Apple, OLED ekranları ileride yüksek ihtimalle MacBook’lara da getirecek ancak bu konuda halen somut bilgiler yok.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, biliyorsunuz iPad Pro başta olmak üzere tablet tarafında ekranları büyütmeyi de düşünüyor

Apple’ın Pro tarafta ekran boyutunu büyütmek istediği uzun zamandır gelen duyumlar arasında bulunuyor. Firma şu an maksimum 12,9 inç ekran boyutu sunuyor. Bu boyut bile birçok kişiye fazlasıyla büyük geliyor.

Ancak firma gelecekte karşımıza 14 inç hatta 16 inç iPad’ler ile çıkmak istiyor. Apple’ın bu konuda özellikle çizim ile uğraşan tasarımcıları ve fotoğrafçıları çok sevindirmesi bekleniyor. Onun haricinde 12,9 inç üstü ekran çok kısıtlı bir kesime hitap ediyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın