reklamı kapat

POPÜLER

OLED iPad Pro LOG Tasarım

OLED iPad Pro modelleri 26 Mart tarihinde tanıtılabilir

 - Güncelleme: 18 Mart 2024 20:02

OLED iPad Pro modelleri ve yeni iPad Air’ler daha önce doğru bilgiler vermiş bir kaynağa göre direkt olarak 26 Mart tarihinde tanıtılabilir.

Bu bilgiyi veren kaynağa göre 26 Mart tarihinde satış başlamayacak, Apple ön sipariş sürecini daha sonra başlatacak. Apple’a yönelik sağlam kaynak Mark Gurman ise geçtiğimiz hafta bu konuda “mart sonunda ya da nisan ayında geliyorlar” açıklamasını yapmıştı. Kısa süre önce M3 işlemcili yeni MacBook Air modellerini tanıtan Apple, OLED iPad Pro modelleri ve yeni iPad Air‘ler için biraz daha bekletecek. Bu ürünler için bir etkinlik düzenlemeyecek teknoloji devi, onun yerine resmi internet sitesi üzerinden basın bültenleri ve reklam videoları ile tanıtım gerçekleştirecek. Burada özellikle “Pro” modeller dikkat çekiyor, ürünler yapılan sızıntılara göre yerlerini alacakları tabletlerden daha ince tasarlanmışlar (Çerçeveler de bir miktar inceltilebilir) ancak onun haricinde kamera konumlarına / modüllerine kadar aynı tasarım ile yolda bulunuyorlar. Kısa süre önce çizim dosyaları dahi sızdırılan ürünler, daha ince gövdeleri ile şimdiden bir endişe oluşturuyorlar. Mevcut versiyonları bükülmeye karşı oldukça dayanıksız olan iPad Pro’lar, daha ince gövde ile daha da fazla bükülme riski taşıyabilirler. Apple’ın bu konuda önemli bir sağlamlaştırma çalışması yaptığı düşünülüyor ancak yine de bu konuda mutlaka yapılacak ilk testleri görmek gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modeller için şimdiye kadar çok sayıda başka bilgi geldi. Örneğin tedarik zincirinden elde edilen son bilgilere göre 13-inç iPad Pro’nun OLED ekranı LG Display firmasından, 11-inç iPad Pro’nun OLED ekranı ise Samsung Display firmasından gelecek. Ekran konusunda iki Güney Kore merkezli üreticiyle de anlaşan Apple, tedariği ikiye bölerek istediği sayıda panele rahat şekilde ulaşabilecek, bu paneller arasında Apple özel bir tercihte bulunmadıysa (Büyük modelin ekranı daha gelişmiş tercih edilmiş olabilir) kalite açısından fark edilir bir fark olmayacak.

Güney Kore’den geçtiğimiz aylarda gelen iddialar ise OLED ekranlı Pro tabletlerin mevcut LCD temelli modellerden çok daha pahalı olacağını yani Apple’ın OLED panellerin yüksek maliyetini direkt olarak tüketicilere yansıtacağını gündeme taşımıştı. İddialar ailenin 1.500 dolardan başlayacağını ve en üstte fiyatın tam 2 bin dolara kadar çıkacağı yönündeydi. Kısa süre önce ise daha farklı bir iddia gündeme geldi, modellerin zam göreceği ancak daha önce söylendiği kadar büyük bir artış yapılmayacağı belirtildi. Burada halen net bir bilgi verilmiyor ancak artışın 160 dolar seviyesinde olacağı iddia ediliyor. Apple’ın mevcut 11 inç iPad Pro modeli 799 dolar’dan, mini LED ekranlı 1 inç “Pro” modeli ise yurt dışında 1.099 dolar’dan başlıyor.

OLED iPad Pro modelleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli