reklamı kapat

POPÜLER

OnePlus 9 Pro 5G

OnePlus tepki çeken performans hamlesi için geri adım attı

Türkiye’de artık resmen yer alan OnePlus, amiral gemisi OnePlus 9 ve 9 Pro modelleri ile tepki çeken bir konuda gündeme gelmişti.

Güçlü akıllı telefonlar OnePlus 9 ve 9 Pro, AnandTech tarafından bulunan bir durum nedeniyle geçtiğimiz haftalarda Geekbench listelerinden çıkarıldı.

Tekrar hatırlamak adına detaylı bir analiz yapan AnandTech, telefonların yazılımsal olarak uygulamaya özel performans limitleri koyduğunu ortaya çıkardı.

Bunun arkasında kullanıcıya belli etmeden pil ömrünü artırmak ve yüksek ısıyı düşürmek yer alıyor. Telefonlar bazı sentetik testlerde yüksek performans veriyor ancak bu performans diğer bazı uygulamalar ve testler özelinde yazılımsal olarak kısılıyor.

Bunu kullanıcılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda yaptıklarını belirten firma, bu şekilde akıcı deneyimi düşük enerji sarfiyatı ve düşük ısı ile birleştirdiklerini belirtiyor.

Bu konuda daha sonra bir açıklama daha yapan OnePlus, belirli uygulamalara gereğinden fazla performans ayrılmadığını ve bunun gerekli de olmadığını söylemişti. Yani gerekli akıcılık sağlandığı durumda performans biraz kısılıyor, bu sayede de enerji tasarrufu elde ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OnePlus bu durum yüzünden tepki büyük tepki çekmişti

Kendi uygulamaları yanında Chrome, Twitter, Zoom, WhatsApp, Facebook, Instagram, Snapchat, YouTube, Discord ve Microsoft Office gibi uygulamaları özel olarak optimize ettiklerini aktaran OnePlus, telefonlarını performans testleri için geliştirmediklerini de aktarıyor.

Bu konuda bazı kullanıcılar firmaya hak veriyor, bazıları ise bunun değişmesini istiyordu. Firmanın bu tarz konuları kişilere bırakması gerektiği söyleniyordu. İşte bu ikinci istek gerçek oluyor.

Firma gelen tepkiler nedeniyle geri adım attı ve Oxygen OS 12 içerisinde özel bir mod koyacaklarını açıkladı. Bu mod sayesinde kişiler isterlerse optimize edilmiş yani uygulama özel performans ayarları yapılmış mevcut altyapıyı kullanmaya devam edecek.

İsteyen kullanıcılar ise yüksek enerji sarfiyatı ve ısıyı kabul ederek telefonlarındaki işlemciden maksimum oranda yararlanabilecek. Bu elbette güzel görünüyor. Daha önce de söylediğimiz gibi bu konunun her zaman tüketiciye bırakılması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel yeni kulaklığı