reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI Sora

OpenAI imzalı Sora bu yıl bitmeden kullanıma açılacak

 - Güncelleme: 13 Mart 2024 16:51

Halen net bir tarih yok ancak OpenAI imzalı Sora bugün yapılan resmi açıklamaya göre yıl bitmeden önce herkese açılmış olacak.

OpenAI, eğer kaçırdıysanız geçtiğimiz aylarda yazılanları görsel hale getiren DALL-E sonrasında video üretimi tarafına da el attı. Firmanın yeni yapay zeka modeli “Sora”, yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Bu alana biraz geç giriş yapan ancak çok iddialı bir altyapı hazırlayan firma, Sora’nın olası güvenlik risklerine karşı ilk aşamada belirli kişilere açılacağını belirtiyor. Sistemin kötüye kullanımını engellemek adına herkese açık genel çıkışı daha sonra yapacaklarını söyleyen ve şirket CTO’su Mira Murati tarafından yapılan yeni açıklamaya göre herkese açık kullanımı önümüzdeki aylarda başlatmayı hedefleyen firma, Sora’nın çok sayıda karaktere / insana / canlıya / objeye sahip kompleks sahneler üretebildiğini belirtiyor, gösterilen ilk örnekler de bunu doğruluyor. Kişilerin isteklerini fiziksel gerçeklik ile harmanlayan sistem, henüz mükemmel değil ve OpenAI da bunu kabul ederek bazı zayıf yanların olduğunu açık olarak belirtiyor. Elbette DALL-E gibi zaman içerisinde daha iyi hale getirilecek Sora, daha şimdiden çok büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor ve yapabildiklerini aşağıdaki videolarda gördüğünüz sistemin zamanla içeriklere ses ekleyeceğini de belirtiyor.

Sistem için OpenAI örnekler paylaşmaya da devam ediyor. Firmanın buradaki resmi TikTok hesabından her gün Sora ile üretilmiş “şaka gibi” videolar geliyor.

Sistem ile hazırlanan diğer dikkat çekici örnekler:

Bunlar da OpenAI’ın X hesabına eklenen bazı çok iyi örnekler:

Open AI Sora yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER