reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI Sora

OpenAI Sora için yeni örnek videolar gelmeye devam ediyor

Halen inanılmaz seviyede etkileyen yapay zeka sistemi OpenAI Sora ile oluşturulan yeni örnek videolar paylaşılmaya devam ediliyor.

OpenAI firmasının yeni yapay zeka modeli “Sora”, yazılanlardan 60 saniyelik videolar üretebiliyor ve çok ama çok iyi sonuçlar ortaya koyuyor. Bu alana biraz geç giriş yapan ancak çok iddialı bir altyapı hazırlayan firma, Sora’nın olası güvenlik risklerine karşı ilk aşamada belirli kişilere açılacağını belirtiyor. Sistemin kötüye kullanımını engellemek adına herkese açık genel çıkışı daha sonra yapacaklarını söyleyen ve Mira Murati tarafından yapılan açıklamaya göre herkese açık kullanımı önümüzdeki aylarda başlatmayı hedefleyen firma, Sora’nın çok sayıda karaktere / insana / canlıya / objeye sahip kompleks sahneler üretebildiğini belirtiyor, aşağıdaki yeni örnekler ile sistemi bir kez daha gündeme taşıyor. Kişilerin isteklerini fiziksel gerçeklik ile harmanlayan OpenAI Sora, henüz mükemmel değil ve OpenAI da bunu kabul ederek bazı zayıf yanların olduğunu açık olarak belirtiyor. Elbette DALL-E gibi zaman içerisinde daha iyi hale getirilecek Sora, çok büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sistem bundan önce bir açıklama ile ses getirmişti. Çünkü OpenAI CTO Mira Murati, gazeteci Joanna Stern tarafından sorulan, “Sora, YouTube videoları ile eğitildi mi?” sorusuna bir süre düşündükten sonra şaşırtıcı şekilde, “Ondan tam olarak emin değilim” cevabını vermişi. Sistemin eğitiminde herkese açık videoları ve aynı zamanda özel olarak lisansladıkları video setlerini kullandıklarını belirten Murati, yasal bir sorun yaşamamak adına direkt olarak kabul etmiyor, ilginç olarak da reddetmiyor ancak çok ama çok yüksek ihtimalle Sora’nın eğitiminde YouTube’daki milyonlarca videodan yardım alındı (Google bundan hiç hoşlanmayabilir ve önümüzdeki dönemde kanıt bulursa resmi bir dava açabilir).

OpenAI Sora yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu