reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI LOG Tasarım

OpenAI, yapay zekâ sistemlerinin “askeri” tarafındaki kullanımına izin vermesine açıklık getirdi

2023’e damgasını vuran OpenAI, yapay zekâ sistemlerinin “askeri” taraftaki kullanımına izin vermesine yeni bir açıklama ile açıklık getirdi.

ChatGPT ve GPT dil modelinin arkasındaki isim OpenAI, geçtiğimiz günlerde bir politika değişikliği gerçekleştirdi. Daha önce yapay zekâ sistemlerinin / teknolojilerinin “askeri taraf ve savaş” amacıyla kullanılmasını yasaklayan firma, yaptığı politika güncellemesi ile beraber bu konudaki kullanım politikasını değiştirdi ve yasaklı kısımdan askeri taraf ve savaş ibaresini çıkardı. Bu durum sürpriz olmayacağı üzere biraz yanlış yorumlandı, bu yüzden firma sürece netlik kazandırmak adına şu açıklamayı yaptı: “Politikamız, yapay zekâ araçlarımızın insanlara zarar vermek, silah geliştirmek, iletişim gözetimi yapmak ya da yapılara tahribat vermek için kullanılmasına izin vermiyor. Ancak misyonumuzla uyumlu bazı ulusal güvenlik kullanım durumları var. Örneğin kritik altyapı ve endüstrinin bağımlı olduğu açık kaynaklı yazılımların güvenliğini sağlamak üzere, yeni siber güvenlik araçlarının oluşturulmasını teşvik etmek amacıyla halihazırda DARPA ile birlikte çalışıyoruz. Önceki politikamızda bu faydalı kullanım durumlarına “askeri” kapsamda izin verilip verilmeyeceği net değildi. Dolayısıyla politika güncellememizin amacı bu sürece netlik getirmekti.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OpenAI bundan önce özel “GPT” marketi yani GPT Store ile ses getirmişti. Şirket kaçıranlar için geçtiğimiz aylarda ilk geliştirici konferansını düzenledi ve etkinlikte birçok önemli duyuruya imza attı. Etkinlik kapsamında en çok dikkat çeken yenilik özel GPT oluşturma sistemi olmuştu. Bu sistem sayesinde Plus ve Enterprise aboneleri, kendi amaçları / istekleri doğrultusunda özel GPT’ler oluşturabilecek denildi. ChatGPT’ye şu an GPT-4 ile güç veren firma, GPT Builder ile oluşturulan özelleştirilmiş GPT’lerin başkalarına satılmasına da imkan tanıyacak. Bunun için başkalarının GPT’lerinin görülebileceği ve satın alınabileceği dijital bir market oluşturan firma, bu önce kasım sonunda kullanıma alınacak dediği marketi yaşanan yönetimsel sıkıntılar nedeniyle 2024’e ertelemişti.

Geçtiğimiz hafta sonunda beklenen adım atıldı ve GPT Store isimli market için resmi çıkış yapıldı. OpenAI bugün ayıca ChatGPT için küçük ekiplere yönelik yeni bir abonelik planı hazırladığını da duyurdu. ChatGPT Team isimli bu yeni abonelik, sohbet botuna tam erişim sunuyor, 149 kişiye kadar olan ekiplere özel bir çalışma alanı sağlıyor ve ekip yönetimi için bazı faydalı yönetici araçları getiriyor. ChatGPT Team aboneleri de GPT Store erişimi elde ediyor.

Etkinlik kapsamında aynı zamanda ileride ChatGPT için kullanılacak “GPT-4 Turbo” modeli de resmi olarak duyurulmuştu. Firmanın diğer dil modellerinden farklı olarak Nisan 2023’e kadar uzanan bilgilerle eğitilen yani oldukça güncel olan sürüm, 128K bağlam desteğine sahip ve geliştiriciler için girdi / çıktı başına daha ucuz bir dil modeli konumunda.

Çok daha kompleks ve büyük verilerin / isteklerin altından kalkabilecek GPT-4 Turbo yanında bir duyuru da yasal süreçler ile alakalı oldu. Bu akşam “Copyright Shield” isimli bir altyapı duyuran OpenAI, bu sistem ile geliştiricileri karışılacakları olası telif davalarına karşı destekleyeceklerini / koruyacaklarını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada, “Telif hakkı ihlali ile ilgili yasal taleplerle karşılaşmanız durumunda artık devreye girerek sizi savunacak ve ortaya çıkan masrafları ödeyeceğiz” denildi.

OpenAI haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER