reklamı kapat

POPÜLER

OPPO Find X4 Pro

OPPO Find X4 serisi için işlemci ve çıkış özelinde yeni bilgiler geldi

OPPO tarafından aktif olarak geliştirilen amiral gemisi OPPO Find X4 serisi gündemden düşmüyor. Modeller için yeni bilgiler var.

Advertisement

OPPO, 2022’nin amiral gemisi modelleri üzerinde aktif olarak çalışıyor ve burada kesin olarak OPPO Find X4 ve Find X4 Pro yolda bulunuyor. Bu modeller en son Find X4 Pro için LetsGoDigital’in elde ettiği CAD dosyaları ile hazırlanan yukarıdaki tasarım ile gündeme gelmişti. Bu sefer ise başka bilgiler var.

Söylendiği kadarıyla telefonlardan Find X4 gücünü MediaTek Dimensity 9000 işlemciden alacak. Üstte yer alan Find X4 Pro’da ise direkt olarak Snapdragon 8 Gen 1 kullanılacak. İki işlemci de yüksek performans sunacak, bu açıdan Pro sürümü almayanların devasa bir kaybı olmayacak.

Bu arada telefonların şubat ya da mart ayında karşımıza çıkarılacağı da iddia ediliyor. Firmanın ocak ayında çıkış yapmayacak olması kendisini için mantıklı duruyor. Bunu diyoruz çünkü ocak ayında CES 2022 nedeniyle gündem çok ama çok yoğun olacak.

OPPO Find X4 serisinde özel bir NPU birimi olacak

OPPO’nın kendi geliştirdiği NPU birimi MariSilicon X geçtiğimiz günlerde çok ses getirdi. Akıllı telefonlara özel olan bu NPU çipi, direkt olarak görüntüleme / kamera tarafında görev yapıyor. 6 nm üretim sürecinden çıkan çip, gerçek zamanlı RAW düzenleme getiriyor söylendiği kadarıyla 4K yapay zekâ performansında rakiplerinden 20 kat daha hızlı çalışıyor.

Yerleşik HDR ve gürültü engelleme algoritmalarıyla NPU’nun düşük ışıkta dahi çok iyi renkler ve temiz sonuçlar verdiği aktarılıyor. Akıllı telefon kameralarında fiziksel limitler nedeniyle esas farklı bu tarz NPU birimleri ortaya çıkarıyor. Bu açıdan OPPO MariSilicon X’in sonuçları merak uyandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OPPO Kıdemli Direktörü Jiang Bo, etkinlikte yaptığı konuşmada “Görüntüleme teknolojisinin sınırlarını zorlama konusunda on yıldan fazla deneyime sahip olan OPPO, kamera modülleri, lensler ve algoritmalar söz konusu olduğunda sektördeki en büyük yeniliklerin birçoğuna imzasını attı.

Mobil görüntüleme sistemlerine daha fazla güç sunarken kullanıcılarımıza olağanüstü deneyimler yaratacak olan yeni son teknoloji görüntüleme NPU’muz, şimdiye kadar attığımız en büyük adımı teşkil ediyor” dedi. Bu donanımın yukarıda da dediğimiz gibi ilk olarak Find X4 serisinde yer alması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi