reklamı kapat

POPÜLER

OPPO Find X4 Pro

OPPO Find X4 serisi için OPPO Find X5 iddiası ortaya atıldı

OPPO tarafından geliştirilen amiral gemisi OPPO Find X4 serisi, ortaya çıkanlara göre pazara OPPO Find X5 adı altında çıkarılabilir.

OPPO, 2022’nin amiral gemisi modelleri üzerinde aktif olarak çalışıyor ve burada şimdiye kadar OPPO Find X4 ve Find X4 Pro geliyor deniyordu. Bugün ise sağlam bir kaynak tarafından yeni serinin adı için OPPO Find X5 gündeme getirildi. Yüksek ihtimalle yeni serinin ana modelleri Find X5 ve Find X5 Pro olacak.

Eğer bu doğruysa Find X3’lerden Find X5’lere geçiş yapılacak. Peki neden? Bunun arkasında Çin’de 4 rakamının uğursuz kabul ediliyor olması yer alıyor. 4 rakamında kaçınan birçok OPPO gibi Çin merkezli firma bulunuyor.

Firmanın yeni amiral gemisi telefonları en son Find X5 Pro için LetsGoDigital’in elde ettiği CAD dosyaları ile hazırlanan yukarıdaki tasarımla gündeme gelmişti. Daha sonra ise başka bilgiler çıkmıştı. Buna göre telefonlardan Find X5 gücünü MediaTek Dimensity 9000 işlemciden alacak. Üstte yer alan Find X5 Pro‘da ise direkt olarak Snapdragon 8 Gen 1 kullanılacak.

Bu arada telefonların halen şubat ya da mart ayında karşımıza çıkarılacağı da iddia ediliyor. Hepsine ek olarak OPPO’nun yeni bir katlanabilir telefon geliştirdiği de ortaya çıktı. Eğer kaynaklar haklıysa firmadan Find N gibi yatay değil dikey yapılı bir katlanabilir telefon modeli yolda bulunuyor. Şirket bu konuda Galaxy Z Flip3 ve Huawei P50 Pocket’a rakip olmak istiyor.

OPPO Find X4 serisinde özel bir NPU birimi olacak

OPPO’nın kendi geliştirdiği NPU birimi MariSilicon X geçtiğimiz günlerde çok ses getirdi. Akıllı telefonlara özel olan bu NPU çipi, direkt olarak görüntüleme / kamera tarafında görev yapıyor. 6 nm üretim sürecinden çıkan çip, gerçek zamanlı RAW düzenleme getiriyor söylendiği kadarıyla 4K yapay zekâ performansında rakiplerinden 20 kat daha hızlı çalışıyor.

Yerleşik HDR ve gürültü engelleme algoritmalarıyla NPU’nun düşük ışıkta dahi çok iyi renkler ve temiz sonuçlar verdiği aktarılıyor. Akıllı telefon kameralarında fiziksel limitler nedeniyle esas farklı bu tarz NPU birimleri ortaya çıkarıyor. Bu açıdan OPPO MariSilicon X’in sonuçları merak uyandırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OPPO Kıdemli Direktörü Jiang Bo, etkinlikte yaptığı konuşmada “Görüntüleme teknolojisinin sınırlarını zorlama konusunda on yıldan fazla deneyime sahip olan OPPO, kamera modülleri, lensler ve algoritmalar söz konusu olduğunda sektördeki en büyük yeniliklerin birçoğuna imzasını attı.

Mobil görüntüleme sistemlerine daha fazla güç sunarken kullanıcılarımıza olağanüstü deneyimler yaratacak olan yeni son teknoloji görüntüleme NPU’muz, şimdiye kadar attığımız en büyük adımı teşkil ediyor” dedi. Bu donanımın yukarıda da dediğimiz gibi ilk olarak Find X4 serisinde yer alması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi