reklamı kapat

POPÜLER

OPPO Find X4 Pro

OPPO Find X4 Pro için tasarım tam olarak böyle olabilir

OPPO tarafından aktif olarak geliştirilen amiral gemisi OPPO Find X4 serisinin üst seviye modeli için tasarım ortaya çıktı.

OPPO, 2022’nin amiral gemisi modelleri üzerinde aktif olarak çalışıyor ve burada kesin olarak Find X4 ve Find X4 Pro yolda bulunuyor. Bu modellerden Find X4 Pro, LetsGoDigital’in elde ettiği CAD dosyaları doğru ise yukarıda gördüğünüz tasarımı taşıyor. Modelin bu sızıntıya göre tasarımdaki en önemli yanı arkasına konulan ikinci ekran olacak. Direkt olarak kamera modülünün yanına konan bu ekran sayesinde arka kamera ile yüksek kaliteli selfie çekilebilecek

Kavisli tasarımı benimseyen ve selfie kamerasını ekran altına alan telefon, yüksek ihtimalle sıfıra yakın çerçevelere sahip ve parmak izi sensörünü de ekranına entegre ediyor. Peki telefonlar hakkında teknik olarak neler biliniyor?

Modellerden Find X4, en son daha önce söylenenin aksine 125W değil 80W hızlı şarj ile gelecek haberiyle gündemde yer edinmişti. Tüm sızıntılara göre telefonda 6,7 inç Samsung E4 120 Hz LTPO AMOLED ekran yer alıyor ve işlemci olarak MediaTek Dimensity 9000 işlemci kullanılıyor.

8 / 12 GB RAM ile gelen telefon, 256 GB depolama sunacak ve 80W hızlı şarj 5.000 mAh pilinin hızlı şekilde doldurmak için kullanacak. Önünde 32 megapiksel kamera yer alacak telefon, arkasında ise 50 megapiksel ana + 50 megapiksel ultra geniş açı + 13 megapiksel 2x telefoto kameraları bir araya getirecek gibi görünüyor.

OPPO Find X4 Pro ise Snapdragon 8 Gen 1 işlemci kullanılacak ve telefonda 6,7 inç 2K 120 Hz ekran bizleri karşılayacak. 32 megapiksel selfie kamerası olacak telefon, arkasında 50 megapiksel + 50 megapiksel + 13 megapiksel kameralarını bir araya getirecek. 13 megapiksel kamerasıyla sadece 2x zoom getirecek bilgisi verilen Find X4 Pro, en üstte 12 GB RAM ile elde edilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OPPO Find X4 serisinde özel bir NPU birimi olacak

OPPO’nın kendi geliştirdiği NPU birimi MariSilicon X geçtiğimiz günlerde çok ses getirdi. Akıllı telefonlara özel olan bu NPU çipi, direkt olarak görüntüleme / kamera tarafında görev yapıyor. 6 nm üretim sürecinden çıkan çip, gerçek zamanlı RAW düzenleme getiriyor söylendiği kadarıyla 4K yapay zekâ performansında rakiplerinden 20 kat daha hızlı çalışıyor.

Yerleşik HDR ve gürültü engelleme algoritmalarıyla NPU’nun düşük ışıkta dahi çok iyi renkler ve temiz sonuçlar verdiği aktarılıyor. Akıllı telefon kameralarında fiziksel limitler nedeniyle esas farklı bu tarz NPU birimleri ortaya çıkarıyor. Bu açıdan OPPO MariSilicon X’in sonuçları merak uyandırıyor.

OPPO Kıdemli Direktörü Jiang Bo, etkinlikte yaptığı konuşmada “Görüntüleme teknolojisinin sınırlarını zorlama konusunda on yıldan fazla deneyime sahip olan OPPO, kamera modülleri, lensler ve algoritmalar söz konusu olduğunda sektördeki en büyük yeniliklerin birçoğuna imzasını attı.

Mobil görüntüleme sistemlerine daha fazla güç sunarken kullanıcılarımıza olağanüstü deneyimler yaratacak olan yeni son teknoloji görüntüleme NPU’muz, şimdiye kadar attığımız en büyük adımı teşkil ediyor” dedi. Bu donanımın yukarıda da dediğimiz gibi ilk olarak Find X4 serisinde yer alması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Renk değiştirebilen telefon prototipi