reklamı kapat

POPÜLER

optik görüntü sabitleme

Optik görüntü sabitleme en iyi hangi telefon kamerasında çalışıyor? [Video]

Güncel akıllı telefon modellerinin kameralarında genelde “OIS” yani optik görüntü sabitleme sistemi bulunuyor. Peki bu sistem hangi modelde en iyi şekilde görev yapıyor? İşte cevabı;

Optik görüntü sabitleme sistemi, kamera modülünü hareket ettirerek çektiğiniz videoların daha stabil, fotoğrafların ise net çıkmasına yardımcı oluyor. Bu açıdan kamera konusunda öne çıkan tüm akıllı telefonların olmazsa olmazı bu teknoloji, elbette her cihazda aynı performansı veremiyor. İşte bunu göstermek isteyen Evan Rodgers, Samsung Galaxy Note 8, Apple iPhone X, Google Pixel 2 ve Huawei Mate 10 Pro‘yu karşı karşıya getiriyor. Cihazların 4K çözünürlükteki OIS performansını karşılaştıran Rodgers, kazananı hemen belirlemiş görünüyor. Sizin de görebileceğiniz üzere Samsung Galaxy Note 8, OIS konusunda rakiplerini adeta eziyor. Gerçekten çok iyi sabitleme yaptığı görülen cihaz, özellikle metroda yapılan aşağıdaki testte inanılmaz bir performans ortaya koyuyor.

Optik görüntü sabitleme farkları oldukça açık

Samsung’un çift lensli arka kameraya geçtiği ilk akıllı telefonu Galaxy Note 8, OIS performansıyla gerçekten çok şaşırtmış durumda. Fotoğraf konusunda Pixel 2’nin gerisinde kalmasına rağmen OIS ile video tarafında çoşan telefon, Galaxy S9 için de ümitleri artırıyor. Benzer sabitleme teknolojisini yeni telefonuna da koyacağı düşünülen Samsung, kamera konusunda ileri gitmeye devam ediyor.