reklamı kapat

POPÜLER

Ortalığı karıştıran detaylar; Subaru yeni bir skandalla karşı karşıya!

Geçtiğimiz yıl kalite kontrol sürecindeki skandalla gündeme gelen Subaru, yeni bir problemle yüzleşmek zorunda kalabilir.

Alman ve Japon markaların odağında olduğu can sıkıcı skandallara sahne olan 2017 yılı görünüşe göre son bir hamleyle kullanıcılara yeni bir gelişme sunacak. Son dönemlerde Honda’nın da içerisinde olduğu Kobe Çelik problemiyle gündeme gelen Subaru da adı skandallarla anılan Japon üreticiler arasındaydı. Geçtiğimiz yılın kasım ayında, üretim bandının kalite kontrol safhasında lisanssız teknisyenlerin görev alması skandalıyla gündeme gelen ve ciddi bir mali kayıp yaşayan markada yeni bir problem ortaya çıktı. Subaru’nun bu kez karşı karşıya olduğu problemin odağındaysa sahte kilometre değerleri var. Durum henüz araştırma safhasında iken bile yapılan tahminler Subaru hisselerinin yüzde 8 oranında değer kaybedeceğine işaret ediyor.

Resmi kaynaklar doğruladı

Yakıt tüketim ortalamasına da doğrudan etki eden kilometre okuma probleminin şu aşamada ne denli büyük olduğu bilinmezken Subaru kaynaklarından konuyla ilgili resmi doğrulama da gelmiş durumda. Geride bıraktığımız gün konuyla ilgili açıklamalarda bulunan marka sözcüsü Miyuki Yasuda; “Şu anda veriler üzerinden problemş teyit etmeye çalışıyoruz. Çalışmaların ardından hata tespit edilirse ikincil olarak bunun nasıl olduğunu ve hangi modellerin etkilendiğini saptamak için harekete geçeceğiz.” diyerek konunun güvenlik gerekçesi içerisinde olmadığı için geri çağırma sürecinin işleme alınmayabileceğini belirtti.

Yapılan bu açıklamanın yanı sıra süreci takip eden müfettişlerin, denetim skandalı sırasında sahte kilometre ölçümlerine de raporlarında yer verdiği ve test edilen bazı örnek araç modellerinde kilometre verilerinin değiştirildiği ibareleri de ortaya çıkmış durumda. Önümüzdeki günlerde netlik kazanmasını beklediğimiz sürecin ardından Subaru’nun yeni bir geri çağırma hamlesi yapıp yapmayacağını hep birlikte göreceğiz.