reklamı kapat

POPÜLER

“Otomobil nasıl yıkanmaz?” sorusuna cevap veren ilginç deneme [Video]

Youtube başta olmak üzere diğer sosyal medya mecralarında önemli oranda ilgi gören video, otomobil sahiplerinin akıllarında yer edinmeye aday.

Bir otomobil satın aldığımızda farklı sorumlulukları da beraberinde getirdiğini biliriz. Nasıl doğru kullanılması gerektiği, dinamikleri ve özellikleriyle birlikte ona nasıl bakacağımız da oldukça önemlidir. “Otomobil nasıl yıkanır?” sorusu da bahsettiğimiz bu başlıklar arasında kendisine çok rahat bir şekilde yer bulabilir. Kimileri asla fırça kullanırken kimileri her bir noktasını ayrı bir özenle özel malzemelerden yardım alır. Yıkama sırasında kullanılan suyun da en az diğer malzemeler kadar önemi vardır. Söz konusu tazyik olduğunda hiç şüphesiz kaportanın zarar görmemesi adına gereken basınç ayarı yapılmalıdır. Youtube’da yer alan SpotOnStudios.dk isimli kanal ise tüm bu olağan şeyleri bir kenara bırakıp “Otomobil nasıl yıkanmaz?” sorusuna cevap bulmak için ilginç bir deneme gerçekleştirmeye karar vermiş. Geriye ise otomobil derken zorlandığımız bir “şey” kalmış.

Suyun kurşun etkisi

Aslında ekibin bu denemeyi gerçekleştirmek için çok zorlu bir ekipman ihtiyacı olduğunu söylemek biraz zor. Yapmaları gereken tek şey tazyik makinesinin basınç derecesini “biraz” artırmak. Yani birazdan tam olarak kastımız 43.000 psi kadar. Bu rakam şimdilik pek çoğumuza bir anlam ifade etmeyebilir. Lakin videoyu izleyip böylesine bir gücün ne denli ciddi bir zarara yol açtığını görünce, unutmayacağımıza olan inancımız tam. Peugeot 206 üzerinde gerçekleştirilen testte gövdenin dışında lastiklerin bile çaresiz kalıyor olması, şiddetin boyutunu açıklıyor aslında. Sözü daha fazla uzatmadan sizleri videoyla baş başa bırakalım.