reklamı kapat

POPÜLER

Magna International

Otomotiv endüstrisinin kilit isminden iddialı Çin hamlesi

BMW’den Tesla’ya kadar uzanan geniş müşteri yelpazesi ile otomotiv endüstrisinin en büyük fason üreticisi Magna International‘dan iddialı hamle.

Otomotiv endüstrisinin en büyük fason üreticisi Magna International, dünyanın en büyük otomobil pazarının bulunduğu Çin’e taşınıyor. Duyurulan iş birliği ile elektirikli araç üretimi için harekete geçen fason üretici basın açıklamasıyla gelecek planları ile ilgili ipuçlarını da paylaşıyor. Yapılan açıklamada Magna’nın iki yeni ortak girişim için Beijing Electric Vehicle Co. Ltd (BJEV) ile iş birliği duyuruluyor. Hem tam bir araç üretimi hem de elektirikli araçlar için mühendislik alanında çalışmalar müjdeleniyor. BJEV, BAIC Group’un elektirikli araçlar üzerine yoğunlaşan bağlı şirketlerinden biri.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin’e taşınıyor

Çin, söz konusu iş ortaklıkları olduğunda yabancı şirketlerin araçları ülkesinde üretmesini istiyor. Magna’nın açıklamasına göre söz konusu iş ortaklığı çerçevesinde üretilicek araçların mevcut bir BAIC üretim tesisinde üretilmesi planlanıyor. İlk parti araçlar içinse tarih olarak 2020 gösteriliyor. Magna’nın yaptığı açıklamaya göre tesisin üretim kapasitesi yıllık 180 bin araç olarak kaydedilmiş. BAIC Yönetim Kurulu Başkanı Xu Heyi ise “Stratejik olarak bakıldığında bu iş ortaklığı hem Magna’nın hem de BAIC’in Çin’deki işlerini büyütmesi için fayda sağlıyor.” dedi. Şirketlerin Çin pazarı için tamamen elektrikli araçlar üreteceği üzerine de bir anlaşmaya varıldığı kaydediliyor. Magna’nın yıllara dayanan tecrübesi ile ortaya çıkacak olan yeni araçlar ise merak konusu.