reklamı kapat

POPÜLER

otonom buldozer
otonom buldozer
otonom buldozer

Otonom buldozer iş dünyasını değiştirecek [Video]

Son dönemde en çok duyduğumuz kavramların başında “Otonom” kelimesi geliyor. Otonom otomobil, otonom tekne, otonom uçak derken sürece otonom buldozer de dahil oluyor.

Tam 130 milyar dolarlık kazı endüstrisi olduğunu belirten Built Robotics , bu büyük alana en teknolojik şekilde giriş yapmış durumda. Çoğu zaman standart bir iş olan kazı sürecini otonom hale getiren firma, otonom bir buldozer filosu kurmak istiyor. Kazı araçlarını üzerine yerleştirilen LIDAR ve GPS sensörleriyle otonom hale getiren firma, bu noktada otonom araçlardan farklı bir yol izlemiyor. Farkı olarak sadece zorlu şartlara dayanıklı sensörler seçen Built Robotics, eski Google mühendisi ve eBay çalışanı Noah Ready-Campbell tarafından yönetiliyor. Arazi bölgelerini yerleşime açmayı sıkıcı gören Campbell, haritaları takip edecek otonom buldozer ile sürecin çok daha verimli hale geleceğine inanıyor. Bu işlerde çok büyük kazaların olduğunu da söyleyen CEO, sözlerine buna uzman olmayan personelin neden olduğunu söyleyerek devam ediyor.

15 milyon dolar otonom buldozer yatırımı

Henüz yeni bir kuruluş olan Built Robotics, otonom iş makinesini en kısa zamanda markete sunmak adına 15 milyon dolar yatırım almış. Bu bütçe ile yeni çalışanlar tutacağını belirten firma, geleceği oldukça parlak görünen ve bitmeyecek bir alan seçmiş görünüyor.

Video