reklamı kapat

POPÜLER

Oyun odaklı dizüstü; Acer Nitro 5 incelemesi

Acer Nitro 5

OYUN DENEYİMİ

Tasarımı bir kenara bırakalım ve biraz teknik detaylara bakalım. Cihazı açtığımızda bizi kalın çerçevelerle sarılı 15,6 inçlik LCD ekran karşılıyor. Bu çerçevenin daha ince olmasını tercih ederdik. LCD ekran mat olduğundan ters ışıkta oturduğunuzda da yüksek performans almak mümkün oluyor. 1920×1080 piksel çözünürlük sunan cihaz renkler konusunda hiç fena değil. Dizi ve film izlerken keyif aldığımız Acer Nitro 5, Dolby Audio ses sistemiyle geliyor. Hoparlörler temiz ve başarılı ses çıkışı sağlıyor. Belki biraz daha yüksek ses çıkışını tercih ederdik diye düşünmeden edemiyoruz. Cihazda Intel Core i7-8750H işlemci yer alıyor. Bu işlemciye 16 GB RAM eşlik ediyor. Ekran kartı tarafında ise standart Intel UHD Graphics 630’a NVIDIA GeForce 1050 Ti eşlik ediyor. Bu fiyat bandında bir seviye daha üst model bir ekran kartı aradı gözlerimiz açıkçası. Ancak bu cihazla çevrim içi rekabetçi oyunlardan Witcher 3 gibi hikaye odaklı gelişmiş oyunlara kadar hemen her oyunu çalıştırabilirsiniz. Tabii ultra ayarlarda bazı fps düşüklükleri yaşayacağınızı belirtelim. 144 Hz yenileme hızı sunan ekran da oyun deneyiminde büyük bir artı sağlıyor. Cihazda ayrıca NitroSense özelliği bulunuyor. Bu özellik temel olarak fanların kontrolünü size bırakıyor. Otomatik ayarda çalıştırabileceğiniz fanları dilediğinizde tek bir dokunuşta “maksimum performansa” alabiliyorsunuz. İsterseniz ayrıca elle çalışma hızını da belirleyerek özel bir profil oluşturabiliyorsunuz. Yine NitroSense panelinden CPU ve GPU sıcaklıklarını görüntüleyebilir, çalışma modunu değiştirebilirsiniz. Acer Nitro 5 genel olarak oldukça sessiz çalışıyor. Fanlar tam kapasite çalıştığında elbette cihaz ses çıkarmaya başlıyor. Ancak tam kapasiteli fan çalışmasında dahi kabul edilebilir olduğunu düşünüyoruz çıkardığı sesin.

Cihazın pil performansı ise hemen her oyun bilgisayarında deneyimlediğimiz gibi ortalama seviyede diyebiliriz. Günlük işlerimizi hallederken parlaklığı hep en yüksek seviyede tuttuğumuz cihazın pil ömrünü ortalama bir parlaklık ayarıyla biraz daha artırmak mümkün oluyor. 3320 mAh kapasiteli bir pille gelen bilgisayarın pil performansının biraz daha iyi olmasını isterdik.

Gün sonunda Acer Nitro 5, oyun severleri memnun edecek fiyat/performans ikilisini sağlamaya çalışırken hiç fena bir iş çıkarmıyor. Öte yandan iddialı rakipleri olduğunu da söylemek gerekiyor. 144 Hz tazeleme hızı, bağlantı seçenekleri, soğutma sistemi için sağladığı kontrol imkanı ve aklınıza gelebilecek hemen her oyun için yeterli donanımıyla, dikkat çeken alternatiflerden biri diyebiliriz.