reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic Lumix FX37

 - Güncelleme: 19 Mart 2009 00:44

Cep telefonlarından sonra dijital fotoğrafçılığa adım atmak isteyen kullanıcılar için geniş ürün yelpazesiyle onlarca seçenek sunan Panasonic, özellikle giriş seviyesindeki FX ürün grubuyla yakaladığı başarılı çıkışı korumaya kararlı. Kısa süre önce Avrupa’da satışa sunulan FX37’yi her yönüyle LOG okurları için inceledik. Daha önceki FX serisi makinelerde olduğu gibi zarif görünümlü kasaya sahip olan FX37, görünüm olarak bir önceki kardeşi FX35’in devamı niteliğinde hazırlanmış. Gömlek cebinde taşınabilecek boyut ve ağırlıkta tasarlanan ürünün gümüş, siyah, mavi, pembe, beyaz ve kahverengi olmak üzere 6 renk seçeneği mevcut. FX37’de ilk dikkatimizi çeken detay kullanılan malzeme oldu.

Sağlamlık hissi uyandıran makine her ne kadar küçük olsa da profesyonel serideki ağabeyleriyle yarışacak özelliklerle donatılmış. Makine üzerinde objektif, flaş ve tuş konumlandırmaları oldukça iyi. Arka yüzeydeki tuş takımının küçüklüğünü göz önünde bulundurmazsak FX37 tek elle iyi kontrol ediliyor. Ürünün ön bölümünde her zamanki gibi Leica objektife yer verilmiş. 25-125 mm objektif Mega O.I.S ve otomatik netleme özellikli. 10.1 megapiksel çözünürlüğünde çekim yapabilen FX37’nin üst bölümünde açma-kapama, zoom, arka bölümünde mod değiştirme, çekme-izleme, menü kısa yol tuş takımı ve 230 bin renk derinliğine sahip 2.5 inçlik kaliteli ekrana yer verilmiş. FX37’nin diğer ürünlere ve 35 mm filmli fotoğraf makinelerine göre en büyük farkı aynı noktadan çekim yapıldığında ürünün daha fazla görüş alanını çok iyi genişlik ve derinlikte çekebilmesi.

OBJELERE MAKSİMUM TAKİP
Hızlı bir şekilde netleme yapıp, seri bir şekilde çekim gerçekleştiren FX37, tam şarjla ortalama 300’ün üzerinde çekim yapabiliyor. Çekim sonrası aldığımız sonuçlar ise tatmin ediciydi. DC Vario Elmarit yüksek kaliteli lens ışık, parlaklık, renk doygunluğu ve keskinlik açısından çok iyi sonuçlar almamızı sağladı. 5x optik zoom yapılabilen FX37’nin rakiplerine göre en büyük artısı ise, IA modu. Akıllı otomatik çekim anlamına gelen IA (Intelligent Auto), daha da geliştirilip otomatik netleme (AF Tracking) fonksiyonuyla birlikte çalışıyor. Bu sayede kullanıcının sadece objeleri bir kez odaklanıp netleme yapması yeterli oluyor. Obje hareket etse dahi FX37 otomatik olarak takip edip flu yerine net fotoğraflar çekilmesini sağlıyor. Geliştirilen 25 çekim sahnesi, aynı karede 15 yüze kadar algılama,  30 fps’de 1280×720 p HD çekim özelliği ve dahili 50 MB hafızasıyla FX37, iyi bir seçim olabilir.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Sağlam tasarım, ekran, çözünürlük, çekim modları, IA ve AF Tracking modu

EKSİLER
Daha fazla manuel kontrole yer verilebilirdi, noise düşürme sistemi

SONUÇ
Panasonic, FX37’de küçük boyutlara sığdırdığı birçok yeni özellikle dijital fotoğrafçılıkta yeni bir fotoğraf kültürünü yaratacağa benziyor. Yüksek performanslı ağabeylerine neredeyse meydan okuyan FX37, kaliteyi gömlek cebine taşıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
10.1 megapiksel

Optik/Dijital zoom
5x / 4x

Objektif
Leica DC Vario-Elmarit 25-125

Ekran
2.5 inç, 230 bin renk

ISO
100-1600

HD Çekim
1280×720 piksel, 30 fps

Dahili flaş
Var

Aktarım
USB 2.0

Dahili / Harici hafıza
50 MB / SD-SDHC

Boyutlar
94.7 x 51.9 x 22.0 mm

Ağırlık
146 gram

İLGİLİ HABERLER