reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Panasonic Lumix FX700

Panasonic Lumix FX700’ü kutusundan çıkardığımızda ilk dikkatimizi çeken, kullanılan malzemenin kalitesi oluyor. Hoş bir görüntü vermesinin dışında makinenin elinizden kaymasını da önleyecek kadifemsi kaplaması, tasarımının önemli bir parçası. FX700, bu şık görünümünü bir yandan da fazla tuşu olmamasına borçlu. Üstte açma kapama, video kayıt tuşu ve deklanşöre yer verilmiş. Pil ve hafıza kartı yuvası altta. Yan tarafındaki minik kapağın arkasındaysa HDMI ve AV girişleri var.

FOTOĞRAF UZMANI
Genelde teknolojik ürün alacaklara tavsiyemiz işinin uzmanı olan cihazlara yönelmeleri yönünde olur. Yani 8 MP kameralı bir cep telefonu her ne kadar iyi çözünürlük sunuyor gibi görünse de ancak minik lensi ve donanımından beklenen kalitede sonuçlar verir. Yani baskı alırsanız hüsrana uğrarsınız. O yüzden cep telefonları fotoğraf çekmek için ideal değildir; ancak web için kullanılabilir. Bu mantıkla baktığımızda, fotoğraf makineleri de video çekmek için kullanılmaz aslında ama FX700 bu kuralı çiğneyen cihazlardan biri gibi duruyor. Cihaz, Dolby Digital Creator’ın yüksek ses kalitesiyle AVCHD Lite olarak 1920×1080 Full HD film kaydedebiliyor. Rüzgar sesi kesme özelliği aktif hale getirildiğinde dış çekimlerdeki ses problemini ortadan kaldırıyor.

İŞLEVSEL EKRAN
Doğrusu ilk başta FX700’ün dokunmatik ekranlı oluşunun bir dezavantaj olduğunu düşünmüştük ama yeterince hassas bulduğumuz 3 inçlik LCD ekran çekim esnasında işleri o kadar kolaylaştırdı ki fikrimizi değiştirmemiz uzun sürmedi. Çekim modundayken ön izleme ekranındaki ikonlara dokunarak birtakım ayarları değiştirmek mümkün. Söz gelimi çekim ekranındayken ön izleme sırasında ekrandaki flaş ikonuna dokunarak flaş seçeneklerini görüntüleyebilirsiniz. Ya da ön izleme ekranında netleme yapmak istediğiniz noktaya dokunarak otomatik odaklama yapabilirsiniz. Hatta otomatik odaklama ve deklanşörü aynı anda kullanarak, yalnızca ekrana dokunmanızla beraber modelinizi eliniz titremeden fotoğraflayabilirsiniz.

OTOMATİK MODLAR
FX700’ün 28 tane çekim modu var. Kimisi portre, manzara ya da spor gibi standart modlar. ‘Elde gece çekimi’ gibi farklı olanları ise ortamdaki en iyi kareyi yakalayabilme amacına hizmet ederek gerekirse seri çekim yapıyor. Resim boyutu, optik sabitleme, beyaz ayarı ve renk efektleri, çekeceğiniz konuya göre değiştirebileceğiniz özellikler olarak bir arada bulunuyor ve dokunmatik ekran üzerinden ulaşılabilir bir ayarlar sekmesine yerleştirilmiş. Uzun lafın kısası, Panasonic, fotoğraf çekimi konusunda iddialı bir model çıkarmış ortaya. Üstüne bir de HD video eklemiş. Hem özellikleri çok çeşitli hem de görüntü kalitesi gayet başarılı.

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-5YILDIZ-

PERFORMANS
-4YILDIZ-

ARTILAR
Yüksek performans, kaliteli sonuçlar, hassas dokunmatik ekran, Leica lens.

EKSİLER
Fiyatı daha uygun olabilirdi

TEKNİK ÖZELLİKLER

Çözünürlük
• 14.1 MP

Sensör
• MOS sensör

Lens
• Leica DC Vario-Summicron

Zoom
• 5x optik zoom

Ekran
• 3 inç TFT

Dahili Hafıza
• 40 MB
• SD/ SDHC/ SDXC kart desteği

Bağlantılar
• AV, HDMI, USB 2.0

Boyutlar
• 103.5 x 55.8 x 24.5 mm

Ağırlık
• 176 gram