reklamı kapat

POPÜLER

Pininfarina Battista

Pininfarina Battista, İtalyan tarihinin en güçlü yol otomobili rozetiyle karşımızda

İlk kez Amerikada meraklılarla buluşacak olan Pininfarina Battista, teknik verileri kadar fiyatıyla da hiper otomobil rozetini hak ediyor.

Otomotiv tarihinde sayısız özel modelde imzası bulunan Pininfarina, yaklaşık iki yıl önce gerçekleştirdiği bir tanıtımla bambaşka bir noktadan dikkat çekmeyi başardı. Tamamen elektrikli bir hiper otomobil projesini merkeze alan bu duyuru, şirket için de 90. yaşın bir kutlaması niteliğini taşıyor. Aradan geçen zaman diliminin ardından konsept formundan üretime taşınma sürecini adım adım takip ettiğimiz Pininfarina Battista, Amerika’da düzenlenen “Monterey Car Week” kapsamında nihayet bekleyişi sonlandırdı. Bu zamana kadar üretilmiş en güçlü İtalyan yol otomobili olarak lanse edilen Battista, Rimac Nevera gibi birçok önemli isimle aynı segmentte yer alıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pininfarina Battista teknik özellikleri

Pininfarina cephesinin konseptten seri üretim geçiş sürecinde otomobilin altyapı dinamiklerini büyük oranda koruduğu bir şema bizi karşılıyor. Dört adet elektrik motorunun görev yaptığı bir dizilimden güç alan otomobilin bu sayede son kullanıcıya 1.900 beygir güç ve 2.300 Nm tork gibi kışkırtıcı değerlerle ulaşacağını görüyoruz. 0’dan 100’e hızlanmasını 2 saniyenin altında tamamlayabilen Battista, maksimumda ise 350 km/s’lik hız limitiyle asfalta inmeye hazır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modelin batarya tarafında ise 120 kWh kapasiteli oldukça büyük bir ünite karşımıza çıkıyor. Battista bu paket sayesinde 500 kilometreye kadar menzil kat ederek, performanslı olduğu kadar istenildiğinde verimli bir elektrikli otomobil olduğunu da kanıtlıyor. Şarj altyapısı desteği ise 180 kW’a kadar sağlanıyor. Toplamda 150 adet üretilecek olan Pininfarina Battista, donanım versiyonlarına göre değişmekle birlikte 2,5 milyon euroyu aşan fiyatıyla da göz kamaştıracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR