reklamı kapat

POPÜLER

Piyasadaki en iddialı Android telefon; Samsung Galaxy S22 Ultra incelemesi

Samsung Galaxy S22 Ultra

SAMSUNG GALAXY S22 ULTRA KAMERA PERFORMANSI

Samsung Galaxy S22 Ultra kamera performansında da iyileştirmeler sunuyor.  Yeni modelle birlikte bir önceki modelden farklı olarak süper şeffaf cam kullanılıyor. Bu cam arka kameranın ön kısmını kaplıyor. Geniş açılı kamerada ise süper şeffaf lens kullanılıyor. Her ikisi de ultra düşük yansıtmalı özel bir nano kaplamaya sahip. Galaxy S22 Ultra’da yer alan bu cam ve lens karanlıkta çekilen fotoğraflarda lens yansıtılmasını azaltıyor. Bir önceki modelde olduğu gibi yeni modelde de 108 megapiksel kamera yer alıyor. Bu kamera hem iyi hem de düşük ışıkta başarılı fotoğraflar ve videolar kaydedebiliyor. Optik görüntü sabitleme yapabilen bu kamera lazer otofokus özelliğiyle hızlı bir netleme deneyimi sunuyor. Telefonda 108 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf çekmek için fotoğraf modundayken en-boy oranının seçilmesi gerekiyor. En boy sekmesinde 108 megapiksel mod karşımıza çıkıyor. Biz her zaman bu modda fotoğraf çekmenizi önermiyoruz. Detayın ön planda olduğu kareler de bu modun kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bu modda çekim yapıldığında fotoğrafların boyutları artıyor. Bu da depolama alanının kısa sürede biteceği anlamına geliyor. Telefonda microSD kart desteği olmadığı için Galaxy S22 Ultra’yı satın alırken bunu da göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Akıllı telefon kameralarını inceleyen DxoMark, Galaxy S22 Ultra’nın genel kamera performansına 131 puan vermişti. İnternet sayfası verdiği bu puanla Galaxy S22 Ultra’nın piyasadaki en iyi kameralı akıllı telefonlar listesine 14. sırada yerini almıştı. DxoMark, Exynos işlemcili telefonun tüm aydınlatma koşullarında doğru bir pozlama ve canlı renkler sunduğunu belirtiyor. Telefonun otomatik odaklama ve stabilizasyon yeteneklerini başarılı bulan DxoMark, telefonun video performansına da geçer not verdi. DxoMark telefondaki kameranın yüksek kontrastlı sahnelerde ve düşük ışık şartlarında daha iyi performans sergilemesi gerektiğini düşünüyor.

Telefonda 108 megapiksel kamera haricinde 10 megapiksel periskop telefoto, 10 megapiksel telefoto ve 12 megapiksel ultra geniş açı kamera yer alıyor. Telefon 10 kata kadar optik yakınlaştırmaya imkan tanıyor. Bir akıllı telefonda bu değeri görmek açıkçası bizi mutlu etti. Telefon 10 kata kadar yaptığımız yakınlaştırmalarda bize çok temiz fotoğraflar sundu. İyi ışık koşullarında 30 kata kadar iyi sonuçlar da elde etmek mümkün. Yeni modelde video konusunda önemli iyileştirme sunuluyor. Video konusunda sıçrama sunan telefon bugüne kadar incelediğimiz en iyi video kaydı çekebilen Galaxy telefonu. Özellikle bu geliştirme düşük ışıkta yapılan video çekimlerinde hissediliyor. Daha önceki modellerin kameraları düşük ışıkta yaptığımız çekimlerde gren sunarken Galaxy S22 Ultra, düşük ışıkta çok az gren üretiyor. Bu da düşük ışıkta daha başarılı videolar çekileceği anlamına geliyor. Açıkcası yapılan bu geliştirmeden çok memnun kaldık. Ayrıca yeni modelde gece portre özelliği de bulunuyor. Bu sayede iyi aydınlatılmamış yerlerde de portre fotoğraflar çekilebiliyor. Galaxy S22 Ultra’da hem fotoğraf hem de video tarafında profesyonel açıdan manuel destek de sunuluyor. Harici bir uygulamaya ihtiyaç duyulmadan telefonun içinde yer alan kamera uygulamasından hem fotoğraf hem de video ayarları değiştirilebiliyor.