reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 4 hakkında bilmeniz gereken her şey

Sony, şubat ayında merakla beklenen yeni oyun konsolu PS4‘ün duyurusunu yapmış ancak yalnızca oyun kumandasını göstermişti. Aradan geçen zaman içinde tasarım ve donanıma son şeklini veren firma, dünyanın en büyük oyun fuarlarından biri olan E3‘te konsolun kendisini oyunseverlerle buluşturdu. Yeni PlayStation, bir önceki versiyonun yuvarlak hatlarından uzak, köşeli, sert bir tasarıma sahip. Daha çok PlayStation 2‘yi andıran bu tasarım, Xbox One’a kıyasla daha güçlü bir donanıma sahip olmasına rağmen ondan daha ince. PS4‘ün Xbox One karşısındaki bir diğer önemli avantajı ise fiyatı. Microsoft, Kinect ve SmartGlass’la birlikte gelen Xbox One’ın satış fiyatının 499 dolar olacağını açıklamıştı. Sony ise fiyat avantajı sağlama amacıyla 100 dolarlık bir farkla yeni konsolun Amerika satış fiyatını 399 dolar olarak belirlemiş. Ancak bu fiyata PlayStation Eye kamera dahil değil. Haricen satın alınabilen kameranın Amerika fiyatı 60 dolar. Noel öncesi dönemde piyasaya çıkacak olan konsolun kullanıcılarla buluşacağı kesin tarih açıklanmış değil.
PS4
XBOX ONE’DAN FARKLI
Sony, PS4 hakkında merak edilen iki konuyu da açıklığa kavuşturdu. Sevindirici bir şekilde PS4, eski PlayStation oyunlarıyla uyumlu olacak ve oyun oynamak için çevrim içi olmak gerekmeyecek. Xbox One’ın eski oyunları desteklemiyor oluşu ve oyuncuların 24 saatlik zaman dilimi içinde en az bir kez çevrim içi olmalarını gerektirmesi tepki çekmişti. Sony’nin bu noktada akıllıca bir hamle yaptığını söyleyebiliriz. Sony’nin Gaikai destekli bulut oyun servisine ilişkin detaylar da paylaşıldı. Yeni servis, PS4’ün piyasaya çıkışına yetişemeyecek ama yapılan açıklamaya göre 2014 yılı içinde kullanıma açılacak. Bu servis ile PS4 ve Vita’nıza özel oyunları PS4’te çevrim içi bir şekilde, bulut üzerinden oynayabileceksiniz.
DualShock 4
YENİLİKLER
PS4, kullanıcı arayüzünde önemli değişikliklerle geliyor. Beğenilerini anlamaya odaklı bir sistem geliştiren Sony, PS4’te favori oyun türlerinde size oyun tavsiyelerinde bulunuyor. Arkadaşlarınız tarafından paylaşılan oyun odaklı yorumları görebiliyor ve onların gameplay’ini izleyebiliyorsunuz. PlayGo adını taşıyan yeni özellik ise oyun indirirken beklemeye son veriyor. Bu özellik sayesinde, bir parçasını indirdiğinizde oyunu oynamaya başlıyorsunuz, kalan kısım arka planda indirilmeye devam ediyor. PS4, PlayStation Vita’nın potansiyelini açığa çıkarmasını sağlayacak Remote Play özelliğini de destekliyor. Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde PS4 oyunlarını, aynı ağ üzerinden Wi-Fi ile PS4’e bağlanan bir Vita’yla oynayabiliyorsunuz. Yani artık PS4’ten uzakta olmanız oyun keyfinizin kesilmesi anlamına gelmiyor. Yeni PlayStation uygulaması; iPhone, iPad ve Android’li cihazlara özel yetenekler kazandırıyor. Uygulama ile oyun içi item’lara ulaşabileceğiniz gibi PS4’ler için oyun satın alabilecek ve oyunların uzaktan PS4’e yüklenmesini sağlayabileceksiniz. Bunun yanında arkadaşlarınızın gameplay’lerini de yine bu uygulamanın yüklü olduğu cihazlardan izleyebileceksiniz. DualShock 4 adını taşıyan yeni oyun kumandası da gelişmiş analog çubukları ve tetik düğmelerinin yanı sıra üzerindeki dokunmatik alanla oyun deneyimini zenginleştiriyor.
Destiny
PS4’E ÖZEL OYUNLAR
Sony, halihazırda PS4’e özel 30’dan fazla oyun geliştiriyor. Bu oyunlardan 20’sinin PS4’ün piyasaya çıkışından sonraki yıl içinde yayınlanması planlanıyor. PS4’e özel oyunlardan #DRIVECLUB, Killzone Shadow Fall ve KNACK’in konsolun lansmanıyla birlikte oyunseverlerle buluşacağı,inFAMOUS Second Son’ın ise 2014’ün ilk çeyreğinde yayınlanacağı belirtiliyor. Merakla beklenen diğer oyunlar arasında ise Destiny, Final Fantasy XV, Kingdom Hearts III, The Dark Sorcerer ve The Order 1866 yer alıyor.

PS PLUS
Sony, PS4’le birlikte yeni çevrim içi oyun ağı PS Plus’ın da duyurusunu yaptı. Tek bir üyelikle kullanabileceğiniz bu ağ, özel oyun indirimleri, farklı PlayStation platformları üzerinde avantajlar, bulut oyun save’leri, beta oyun ve içeriklere erişim ile Instant Game Collection adı verilen çevrim içi oyun ağına erişim gibi artılara sahip. Yıllık üyeliği 49,99 dolar olan ağa üç ay için 17,99 dolar, 1 ay içinse 9,99 dolar ödeyerek kayıt olabiliyorsunuz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

işlemci
• 8 çekirdekli x86-64 AMD Jaguar CPU
• Radeon tabanlı 1.84 TFLOPS AMD GPU

Hafıza
• 8 GB GDDR5

Depolama
• 500 GB HDD

Optik Okuyucu
• 6x BD
• 8x DVD

Bağlantılar
USB 3.0 (2 adet), AUX, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Ethernet, Bluetooth, HDMI, optik ses

Boyutlar
• 275 x 53 x 305 mm

Ağırlık
• 2,8 kilogram