reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5

PlayStation 5 fiyatına yönelik ortaya atılan yeni iddia

Xbox Series X rakibi PlayStation 5 için fiyat konusunda yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Model hakkında açıklanan başka bilgiler de var.

2020 sonunda gelecek PlayStation 5 için tasarım ve fiyat haricinde hemen her detay netlik kazandık. Ancak burada herkes fiyatı merak ediyor. Yeni ortaya atılan iddialara göreyse yeni nesil konsol, yüksek donanım maliyeti nedeniyle 499 dolar ila 549 dolar arasında bir fiyat etiketine sahip olacak. Daha önceki tahminleri de doğrulayan bu fiyat, elbette PS4’e göre yüksek. Firma şu an PS4’ü 300 dolara, PS4 Pro’yu ise 400 dolara satıyor. Yine de 500 dolarlık bir fiyat etiketi aşırı uçuk görünmüyor. Bu arada kaynaklar firmanın konsoldan ilk yılında PS4’e oranla daha az üreteceğini de aktarıyor. Koronavirüs nedeniyle bir gecikme görmesi beklenmeyen PS5, çıkışta çok sağlam özel oyunlara sahip olacak da deniyor. Konsolun Xbox Series X karşısında yine en büyük kozu kendisine özel oyunları olacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 tasarımı neden gösterilmiyor?

Hatırlarsınız firma kısa süre önce konsolun kontrolcüsünü gösterdi. Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz DualSense isimli kontrolcü ses getirdi. Peki konsolu neden halen göremiyoruz? Bazı kaynaklara göre konsolun güçlü CPU ile GPU birimleri ve inanılmaz hızlı SSD’si şu an ciddi şekilde ısınıyor. Firmanın bu donanımları halen uzun süre boyunca en yüksek performansta sorunsuz olarak çalışacak şekilde serin tutmayı başaramadığı iddia ediliyor. Kaynaklar bu yüzden konsolun şimdiye kadar planlanan tasarımla gelmeyeceğini, tasarım konusunda yeni çalışmanın başladığını belirtiyor. Firmanın yeni tasarımda Xbox Series X benzeri kule tipi bir kasa düşündüğü, ancak onun da rakibi kopyalamak gibi olacağından tercih edilmek istenmediği aktarılıyor. İşte bu yüzden tasarımın gösterilmesi daha çok uzun sürebilir deniyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceği Google Stadia