reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 fiyatına yönelik ortaya çıkan önemli bilgiler

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için fiyata yönelik önemli bilgiler geldi. Bu bilgiler ile modelin fiyatı konusunda tahminler arttı.

2020 sonunda da satışa sunulacak PlayStation 5 fiyatı hakkında en son Sony CFO’su Hiroki Totoki bir açıklama yapmıştı. Totoki, fiyat konusuna henüz tam olarak karar verilmediğini aktarmıştı. Bu konuda Sony’nin konsol pazarındaki yeni temsilcisinin fiyatını belirlemek adına rakip Xbox Series X‘in resmi fiyatını bekliyor denilmişti. Şimdi ise konu hakkında Bloomberg bir haber yayımladı. Bu habere göre PS5’in üretim maliyeti 450 dolar seviyesinde yer alıyor. Bunun PS4’te 381 dolar olduğu, konsolun da 2013 yılında 399 dolara satışa çıktığı hatırlatılıyor. Şu an PS4 Pro 399 dolara satılıyor ve bunlar üstünden bakıldığı zaman PlayStation 5 konsolun en az 470 dolara satılması bekleniyor / gerekiyor. Sony’nin konsollar üstünden yüksek paralar kazanmadığı biliniyor ve bu durum yeni modelde de değişemeyecek gibi duruyor. Bu durumun değişmemesi umut ediliyor. Çünkü değişirse konsolun fiyatı 600 doları geçebilir deniyor.

Bu arada firmanın konsolda kullanılacak yüksek performanslı bellek ve depolama birimlerinin tedariği konusunda da bazı sorunlar yaşadığı gelen bilgiler arasında. Ayrıca Bloomberg Sony’nin yeni PlayStation VR başlık üstünde çalıştığını da aktarıyor. Bunun PS5’den sonra satışa çıkacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için tüm bildiklerimiz

Konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının esas geleceği tam böyle olacak;