reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 için heyecanlandıran duyuru

Xbox Series X rakibi yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için heyecanlandıran bir açıklama yapıldı. Önemli detaylar için tarih verildi.

PlayStation 5 için kısa süre önce heyecanlandıran bir duyuru yapıldı. Dün burada detaylandırılan Xbox Series X sonrasında PS5 için de detaylı teknik özellikler 18 Mart tarihinde Türkiye saati ile 19:00’da açıklanıyor. Konu hakkında firmanın resmi açıklaması ise tam olarak şöyle: “Yarın Türkiye saati ile 19.00’da, PS5’in baş sistem mimarı Mark Cerny, PS5’in sistem mimarisi hakkında detaylı bilgiler verip, oyunların geleceğini nasıl şekillendireceğini anlatacak.” Bu etkinlik kapsamında konsolun kendisi yanında (Tasarım da gösterilebilir!) oyunları hakkında da bilgilerin verileceği söyleniyor. En çok heyecanlandıran kısım da daha çok bu oluyor.

Sony PS5 daha önce açıklandığı kadarıyla gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor ve 9 teraflop‘luk bir güç ile yolda bulunuyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PlayStation 5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. 18 Mart etkinliğinin buradan izlenebileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony PlayStation 5 kaça satılacak?

2020 sonunda da satışa sunulacak PlayStation 5 fiyatı hakkında hatırlarsınız en son Sony CFO’su Hiroki Totoki bir açıklama yapmış, fiyat konusuna henüz tam olarak karar verilmediğini aktarmıştı. Bu konuda firma Xbox Series X‘in resmi fiyatını bekliyor denilmişti. Daha sonra ise PS5’in üretim maliyeti 450 dolar seviyesinde yer alıyor bilgisi ortaya çıktı. Bunun PS4’te 381 dolar olduğu, konsolun da 2013 yılında 399 dolara satışa çıktığı hatırlatılıyor. Şu an PS4 Pro 399 dolara satılıyor ve bunlar üstünden bakıldığı zaman PlayStation 5 konsolun en az 470 dolara satılması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

200 km menzile sahip elektrikli bisiklet