reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 için büyük yazılım güncellemesi çıktı; işte detaylar

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için uzun zamandır beklenen güzel bir desteği getiren yazılım güncellemesi yayımlandı.

Bugün yayımlanan bahsettiğimiz büyük PlayStation 5 güncellemesinin en büyük artısı M.2 SSD yuvasının aktif edilmesi oldu. PlayStation 5 sürümlerinin bünyesinde aşağıdaki videoda da görebileceğiniz bir boş M.2 yuvası yer alıyordu.

Başında beri aktif olmayan bu yuva, yeni güncelleme ile beraber açıldı ve yüksek hızlı M.2 SSD’ler ile konsolda depolama artışı dönemi hayata geçti. Bu yuvanın testleri beta yazılım üzerinden uzun zamandır yapılıyordu.

PS5’e takılacak M.2 SSD’nin “PCI-Express Gen4x4 destekli M.2 NVMe SSD” olması, 250 GB ile 4 TB arasında kapasitesi sunması, bir soğutucu taşıması ve 5.500 MB/s ya da üstünde bir sıralı okuma hızı sunması gerekiyor. Bu konudaki destekli boyutlar dahil tam gereksinimler burada yer alıyor.

Sony süreçte daha düşük hız istemiyor çünkü yerleşik SSD de bu hızlarda çalışıyor. Birçok PS5 oyunu bu yüksek hıza özel olarak hazırlanıyor.

Bu arada yayımlanan güncelleme ile birçok hata çözüldü, arayüz iyileştirmeleri yapıldı, televizyon hoparlörleri için 3D Ses desteği geldi ve PS Remote Play uygulaması ile PS Uygulama geliştirmeleri yapıldı. Detayları burada yer alan güncelleme herkes için indirmeye açıldı.

Bu arada Sony’den PS5’e özel kablosuz kulaklık Pulse 3D için siyah renk seçeneği de geldi. İleride Türkiye’de de satılacak modelin detayları burada yer alıyor. Bu yeni renk, siyah kontrolcüyü tamamlıyor. Henüz tamamen siyah PS5 sürümü ise gelmiş değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 en son 300 gramlık hafif versiyon ile ses getirmişti

PlayStation 5 için hazırlanan yeni sürüm, geçtiğimiz hafta ilk olarak Avustralya merkezli olarak satışa sunulmuştu. Peki bu versiyon ne fark taşıyordu?

Hatırlamak adına 300 gram kadar daha hafif olan sürüm, PS5’i taşıyan stant ünitesi için tornavidaya ihtiyaç duymayan bir vida ile geliyordu. Modelin 300 gram daha hafif olmasının arkasında elbette bu vida değişikliği yer almıyordu.

Kaynaklar ya da konsola erişenler ilk aşamada bu farkın nereden geldiğini tespit edemedi. Bu sorunun cevabı daha sonra belli oldu. Yapılan donanımsal incelemeye göre yeni sürümde soğutma bloğu ilk sürümden ciddi oranda daha ufak.

Bloğun ufalmasının elbette olumsuz bir etkisi oluyor ve söylendiği kadarıyla yeni sürüm maliyeti azaltmasına rağmen biraz daha sıcak çalışıyor. Bu durumun büyük bir performans sorunu yaratması ise kesinlikle beklenmiyor.

Soğutma bloğununun ufaltılması yanında fan yapısını da biraz değiştiren ve yeni sürümde daha uzun ve kavisli kanatlara sahip bir fan kullanan Sony, yeni PS5 sürümü ve bu değişiklikler hakkında halen detaylı bir açıklama yapmıyor.

İlgili Video