reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

300 gram daha hafif PlayStation 5 sürümü daha mı yavaş çalışıyor?

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan daha hafif yeni PlayStation 5 sürümü için merak edilen soru sonunda yanıt bulmuş durumda.

Bilmeyenler için PlayStation 5 için hazırlanan yeni sürüm, geçtiğimiz hafta ilk olarak Avustralya merkezli olarak satışa sunulmuştu. 300 gram kadar daha hafif olan sürüm, PS5’i taşıyan stant ünitesi için tornavidaya ihtiyaç duymayan bir vida ile geliyordu.

Modelin 300 gram daha hafif olmasının arkasında elbette bu vida değişikliği yer almıyordu. Yapılan donanımsal inceleme sonrasında yeni sürümdeki soğutma bloğunun ilk sürümden ciddi oranda daha ufak olduğu bulundu.

Bloğun ufalmasının elbette olumsuz bir etkisi oluyor ve söylendiği kadarıyla yeni sürüm maliyeti azaltmasına rağmen biraz daha sıcak çalışıyor. Peki bu bir performans sorunu yaşatıyor mu? Yapılan testlere göre bunun cevabı net olarak hayır.

Açık olarak sürümler arasında herhangi bir performans farkı bulunmuyor, yani az miktarda yükselen iç ısının performansa etkisi bulunmuyor. Çünkü güncel donanımlar her zaman normalden yüksek ısıda çalışsın diye tasarlanıyor ve Sony bu limitlerin dışına çıkmamış durumda.

Solda eski soğutma bloğu, sağda yeni sürüm

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için dün beklenen depolama artış desteği geldi

Kısa süre önce yayımlanan büyük PS5 güncellemesinin en büyük artısı M.2 SSD yuvasının aktif edilmesi oldu. PlayStation 5 sürümlerinin bünyesinde boş bir M.2 yuvası yer alıyordu.

Başında beri aktif olmayan bu yuva, yeni güncelleme ile beraber açıldı ve yüksek hızlı M.2 SSD’ler ile konsolda depolama artışı dönemi hayata geçti. Bu yuvanın testleri beta yazılım üzerinden uzun zamandır yapılıyordu.

PS5’e takılacak M.2 SSD’nin “PCI-Express Gen4x4 destekli M.2 NVMe SSD” olması, 250 GB ile 4 TB arasında kapasitesi sunması, bir soğutucu taşıması ve 5.500 MB/s ya da üstünde bir sıralı okuma hızı sunması gerekiyor. Bu konudaki destekli boyutlar dahil tam gereksinimler burada yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’ten güldüren dans videosu