reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

Yeni PlayStation 5 sürümünün neden 300 gram daha hafif olduğu belli oldu

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan daha hafif yeni PlayStation 5 sürümü için merak edilen soru sonunda yanıt bulmuş durumda.

PlayStation 5 için hazırlanan yeni sürüm, geçtiğimiz hafta ilk olarak Avustralya merkezli olarak satışa sunulmuştu. Peki bu versiyon ne fark taşıyordu?

300 gram kadar daha hafif olan sürüm, PS5’i taşıyan stant ünitesi için tornavidaya ihtiyaç duymayan bir vida ile geliyordu. Modelin 300 gram daha hafif olmasının arkasında elbette bu vida değişikliği yer almıyordu.

Kaynaklar ya da konsola erişenler ilk aşamada bu farkın nereden geldiğini  tespit edemedi. Şimdi ise bu sorunun cevabı belli oldu. Yapılan donanımsal incelemeye göre yeni sürümde soğutma bloğu ilk sürümden ciddi oranda daha ufak.

Bloğun ufalmasının elbette olumsuz bir etkisi oluyor ve söylendiği kadarıyla yeni sürüm maliyeti azaltmasına rağmen biraz daha sıcak çalışıyor. Bu durumun büyük bir performans sorunu yaratması ise kesinlikle beklenmiyor.

Soğutma bloğununun ufaltılması yanında fan yapısını da biraz değiştiren ve yeni sürümde daha uzun ve kavisli kanatlara sahip bir fan kullanan Sony, yeni PS5 sürümü ve bu değişiklikler hakkında henüz detaylı bir açıklama yapmıyor.

Solda eski soğutma bloğu, sağda yeni sürüm

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için en son Game Boost özelliği ses getirmişti

Xbox Series X ve Series S için geçtiğimiz aylarda çok ses getiren güzel bir özellik tanıtılmıştı. Bu özellik FPS Boost adına sahipti ve destekli oyunların kare hızlarını ikiye katlıyordu.

Burada daha önce 30 fps çalışan bazı oyunlar 60 fps, 60 fps çalışan bazı oyunlar ise 120 fps seviyesine çıkıyordu. Daha sonra Sony de buna kayıtsız kalmadı ve geçtiğimiz aylarda PlayStation 5 için Game Boost duyurusunu yaptı. Özel bir logo ile gelen Game Boost, belirli oyunların kare hızını artırıyor.

Burada elbette PS4 oyunlarına odaklanılıyor. Daha önce yayımlanmış belirli PS4 oyunları, Game Boost sistemiyle PS5 üzerinde daha hızlı / akıcı çalışır hale geliyor. PS5’in yeni mimarisini ve gücünü PS4’ün oyunlarıyla birleştirecek yeni Game Boost, birçok oyun için aktif olarak sunulacak. Game Boost altyapısı kesin olarak God of War, Ghost of Tsushima ve Days Gone için geliyor.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’ten güldüren dans videosu