reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 için “Hey PlayStation” desteği teste girdi

PlayStation 5 oyun konsolu için sesli kontrol odağında “Hey PlayStation” desteği teste girmiş durumda. Bu imkân kullanışlı görünüyor.

Halen bulmanın çok zor olduğu yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5, yayınlanan en son beta yazılımı ile sesli “Hey PlayStation” komutu üzerinden kontrol edilebilir hale geldi. Burada “Hey Siri” ya da “Hey Alexa” gibi kullanıcıların alıştığı bir başlangıcı temel alan Sony, sesli komutlar ile konsolu yönetmeyi daha hızlı hale getirmek istiyor. Bunun için PlayStation 5 konsol sürekli olarak dinleme yapıyor ve “Hey PlayStation” komutunu duymayı bekliyor.

Bu komut kullanıcı tarafından verildikten sonra PS5’e sesli olarak herhangi bir oyunu açması, uygulamayı başlatması, müzik değiştirmesi ya da herhangi bir ayarı değiştirmesi söylenebiliyor. Şimdilik sadece İngilizce desteği olan ve sadece ABD ile İngiltere merkezli kayıtlanan PS hesaplarında çalışan özellik, elbette istenmiyorsa kapatılabiliyor.

Her benzer sistem gibi gizlilik endişeleri yaratan ve bu açıdan çoğu kişinin kapatmak isteyeceği düşünülen sesli kontrol süreci, erişebilirlik açısından ise oldukça olumlu görünüyor.

En son beta sürümüyle başka yenilikleri de teste dahil eden Sony, PlayStation 5 konsoldan 31 Aralık 2021 itibarıyla 17,2 Milyon adet sattı. Firma son çeyrekte 3,9 milyon ünite satış gerçekleştirdiğini duyurmuştu.

Global çip krizi ve elektronik tedarik sorunları nedeniyle halen istediği kadarıyla PS5 üretemeyen Sony, bir yanında PS5 için PSVR2 sanal gerçeklik başlığı üzerinde de çalışıyor.

İlginizi Çekebilir: Uçan otomobil modellerinin öncüsü