reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 için ortaya çıkan akılcı fan kontrol sistemi

Yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 en son Türkiye fiyatı ile gündemdeydi. Şimdi ise donanımsal bir özellik ses getirmiş durumda.

PlayStation 5 oyun konsolu bünyesinde yukarıda gördüğünüz 120 mm çapındaki bir fanı barındırıyor. Bu 45 mm kalınlığı bulunan büyük fan, aktarıldığı kadarıyla adaptif olarak çalışacak. Konsol, içerisinde yer alan sensörler yardımıyla her oyuna özel işlemci verilerini toplayacak ve fanın kontrolü buna göre optimize edilecek. Böylelikle fanın devir hızı oluşan ısıya göre belirlenen devir aralığının dışına çıkabilecek. Yani fan yüksek ısı nedeniyle oyunda performans düşerse, anlık olarak olması gerekenden çok daha hızlı dönebilecek ve bunu her oyunda farklı uygulayabilecek. Bu da anlık ağır yüklerin (Fan sesi çok artacak olmasına rağmen) rahat şekilde geçilmesine imkan tanıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konsolun soğutma performansının zamanla daha iyi hale getirecek süreç konsol çıktıktan sonra bir  yazılım güncellemesi ile devreye alınacak. Önce konsollardan ısı konusunda detaylı veriler toplanacak. Yüksek ihtimalle bu süreç konsolu aşırı zorlayacak gerçek “yeni nesil uyumlu” oyunlarda kilit bir rol üstlenecek.

PlayStation 5 için diğer detaylar şöyle

Konsolun diskli sürümü Türkiye’de 8.299 TL‘den 19 Kasım tarihinde raflardaki yerini alacak. Sony Türkiye’den gelen resmi açıklamaya göre fiziksel disk sürücüsü olmayan dijital sürüm ise 2021’de satışa sunulacak. Teknik olarak yeni nesil konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulan sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu hemen hemen standart hale getiriyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray Tracing desteği de dikkat çeken detayları arasında yer alıyor. SS5’in 825 GB‘lık özel NVMe SSD birimi ise tam 5.500 mb/saniye hızında görev yapıyor.

İlgili Video

Konsolun arayüzünü gösteren ilk video