reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation VR

PlayStation 5 özel yeni VR başlık için yeni detaylar geldi

Bugün bir kez daha PlayStation 5 özel yeni VR başlık gündemde yer alıyor. Söylendiği kadarıyla cihaz gerçekten çok iddialı geliyor.

Kısa süre önce PlayStation 5 özel yeni VR başlık için henüz sızdırılmamış bazı teknik detaylar gördüklerini belirten oyun dünyasının teknik otoritelerinden Digital Foundry ekibi, bu özelliklerden çok etkilendiklerini aktarmıştı.

Şimdi ise Sony’nin kapalı kapılar ardında geliştiricilere özel bir sunum yaptığı ve yeni VR başlık için daha önce çıkan birçok teknik detayı kesinleştirdiği ortaya çıktı.

Resmi tasarımını yukarıda görebileceğiniz kontrolcü ile gelen yeni başlık, ortaya çıkan yeni bilgilere göre kontrolcü üzerinden parmakların konumunu dahi belirleyebilecek.

Yeni başlık için hibrit bir yapı hedeflediği aktarılan Sony, PS5 için çıkan tüm ana / özel oyunlara (AAA olanlar yani büyük yapımlar dahil) VR desteği getirmek istiyor. Bu gerçekten çok güzel görünüyor ve yeni nesilde VR konusunda içerik sorunu yaşanmayacak izlenimi oluşturuyor.

2022‘de resmi olarak karşımıza çıkma ihtimali olan yeni başlığın halen kendisi gösterilmiş değil. Sony çok iddialı olacağını düşündüğümüz tasarımı halen gizlemeyi tercih ediyor. Şimdilik sadece kontrolcü gösteriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için geliştirilen VR başlık için daha önce şu detaylar ortaya çıkmıştı

Söylendiği kadarıyla ürün PS5’e tek bir kablo üzerinden bağlanacak yani kablosuz olmayacak. UploadVR sitesine göreyse üründe toplam 4000 x 2040 piksel gibi yüksek bir çözünürlük olacak. Burada her göze 2000 x 2040 piksel çözünürlük denk gelecek. Üründe 110 derece görüş açısına göre ayarlanmış HDR destekli OLED panel kullanılacak.

Karşılaştırmak adına ilk PlayStation VR başlığında her göze 960 x 1080 piksel çözünürlük geliyordu. Buradaki artış elbette güzel görünüyor ve kişilerin çok net bir VR deneyimi elde edeceğini gösteriyor.

Bünyesinde takan kişi için göz takibi özelliği olacak bilgisi de verilen PlayStation 5 özel VR başlığı, burada akılcı bir sistem kullanacak. “Foveated rendering” tekniğiyle sistem sadece kişilerin baktıkları yeri işleyerek net hale getirecek. Geri kalan kısımlar ise bulanık yapılacak. Böylelikle hem işlem yükü azalacak hem de gerçekçilik artacak.

Bu altyapı sayesinde kişilerin VR kullanımda yaşadığı mide bulantısı vb. gibi sorunlar da büyük ölçüde ortada kalkacak. Bu arada PS5 VR başlık, kameralarıyla kendi başına ortam konumlandırması da yapabilecek.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’ten güldüren dans videosu