reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5

PlayStation 5 yepyeni bir arayüzle geliyor

Sony kısa bir süre önce PlayStation 5’in özelliklerini kamuoyuyla paylaşmıştı. Bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden PlayStation 5 hakkında yeni bir detay ortaya çıktı.

Bilindiği üzere PlayStation 5, PlayStation 4’ten farklı bir arayüze sahip olacak. Pushsquare isimli internet sitesinin haberine göre PlayStation 5, geliştirilmiş arayüzü sayesinde oyunculara yepyeni bir boyut sunacak. PlayStation 4’te oyuna girmeden önce ana bir menü bulunuyor ve kullanıcılar arkadaşlarıyla iletişim kurabiliyor ve PlayStation Store’a bağlanabiliyor. PlayStation 5’in bu konuda bir üst seviyeyi kullanıcılara sunacağı dile getiriliyor. Sony’nin işletim sistemi ile oyun arasındaki bağlantıyı koparmak istediği söz ediliyor. Kullanıcıların konsolları açtıklarında oyuna girmeden oyunla ilgili bilgilere ulaşabileceği söyleniyor. Önyükleme ve oyun yükleme ile ilgili bilgilerin arka planda yapılacağı ve kullanıcılara bu bilgilerin verilmeyeceği dile getiriliyor.

Çok oyunculu oyun sunucularının konsola gerçek zamanlı olarak birleştirebileceği söyleniyor.  Örneğin Call of Duty: Modern Warfare oyununa giriş yapmadan ana menü üzerinden çoklu oyuncu çalma listelerine ve etkinliklerine ulaşılabileceği ifade ediliyor.

PlayStation 5 konsolunun sunduğu özellikler neler?

Sony tarafından yapılan açıklamaya göre PS5, sekiz çekirdekli AMD Zen 2 işlemcisinden güç alıyor. Konsoldaki işlemci saat hızı ise 3.5 GHz. AMD’nin RDNA 2 mimarisi temel alan ve 2.23 GHz’de saatte 10.28 teraflop ve 36 işlem birimi vaat eden özel bir grafik işlemcisinin yer aldığı PS5’te 16 GB GDDR6 RAM bulunuyor. Konsolda bununla birlikte SSD depolama çözümü mevcut. Sony’nin belirttiğine göre PS4’te 1 GB’lık boyut için 20 saniyelik bir ön yükleme süresi bulunurken, PlayStation 5’te 2 GB’lık veri için yükleme süresi 0,27 saniye. Genişletilebilir depolama için bir adet NVMe SSD yuvasına sahip olan konsol, USB sabit diskleri de destekliyor. 4K Blu-ray sürücüsüne destek veren PlayStation 5’in bu yılın sonunda satışa sunulması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

200 km menzile sahip elektrikli bisiklet