reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation Home Beta

SEZARIN HAKKI SEZARA…
Uzun süredir internet sitelerini, basılı yayınları, daha da önemlisi oyun meraklılarının akıllarını meşgul eden PlayStation Home, nihayet geçtiğimiz günlerde yayın hayatına başladı ve herkes derin bir nefes aldı. Alınan nefesin ardından da, sunduğu birbirinden başarılı özelliklerinden daha çok eksiklerini ve sorunlarını sıralamaya… Haklılar, fakat unuttukları bir şey var. Elbette birçok ‘ilk’in sahip olduğu gibi, PlayStation Home’un da eksikleri ve sorunları var. Ancak ilerleyen günlerde bu sorunların giderileceğine ve insanların beğenisine sunduğu ‘insanı çıldırtabilecek yapıda’ özellikleriyle mükemmel bir platforma dönüşeceğine kesin gözüyle bakıyoruz. Bu özellikler neler mi? Öncelikle oyunun –aslında oyun demeye dilimiz varmıyor- sunduğu grafikler inanılmaz! Her ne kadar karakter modellemeleri üzerinde biraz daha çalışılmalıysa da, özellikle -bize GTA IV’ün atmosferini hatırlatan- çevre tasarımı insanı gerçekten saatlerce etrafı incelemeye itiyor diyebiliriz. Bunu takip eden ‘serbestlik hissi’ ise, eminiz ki ilerleyen günlerde hepimize yaşamak istediği hayatı verecek seviyeye ulaşacak.

WELCOME TO ‘HOME’
Home’da; yüz yapısını, boyunu, kilosunu, saçını, sakalını ve daha pek çok özelliğini belirleyerek yarattığınız karakterinizle adım attığınız yeni hayatınıza, gerçek hayatınızda hiç tanışma ihtimalinizin olmayacağı insanlarla tanışarak devam edebilir, onlarla alışveriş merkezlerini gezerek üzerinize, örneğin, Diesel’den kıyafet alabilir, evinize Ligne Roset marka mobilyalar seçebilir (evet, gerçek parayla!) veya Bowling Alley’de oyun oynayabilirsiniz. Bunun yanı sıra PlayStation Home’da arkadaşlarınızla ister bir bluetooth kulaklık seti kullanarak sesli, isterseniz de yazılı olarak sohbet edebilirsiniz. “E buna benzer şeyleri Second Life’ta da yapıyorduk zaten,” dediğinizi duyar gibiyiz. Benzer, ama aynı şeyler değil. Özellikle bazı özellikler ‘benzer’ bile değil. Şöyle ki…PlayStation Home’da dolaşırken, konakladığınız Harbor Studio’nun hemen kapı önündeki Central Plaza’da yer alan Bowling Alley’deki atari salonunda Echochrome veya Carriage Return gibi oyunları oynayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, arkadaşlarınızla birlikte atari salonunun yan tarafında bulunan bowling salonunda bowling veya arka tarafta sıralanmış olan bilardo masalarında bilardo oynamanız da mümkün ki, bu saydıklarımız size PlayStation’ınızında oynayabileceğiniz neredeyse başlı başına bir oyun deneyimi sunuyor. Bu arada söylemeliyiz ki, bowling’e ve bilardo masalarına bir hayli rağbet var; bu nedenle uzun süre sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak gerçek anlamda bir koltuğa yerleşerek bowling için beklemenin ve bu sırada etrafınızdaki insanlarla konuşarak sosyalleşmenin, evde yalnız başına oturmuş, bulanık bir yükleme ekranı karşısında beklemekten çok daha iyi olduğu kanısındayız. Home bunu da sağlamış. Mesela; Central Plaza’da yer alan Bowling Alley, Mall ve Home Theater gibi mekanlara ‘ilk kez’ girmeye kalktığınızda, bu mekanların cihazınıza yüklenebilmesi için sizden istediği süreyi donmuş ekranın başında beklemek yerine ‘yaşamınıza’ devam ederek geçirebiliyorsunuz. Zira Home, bu yükleme işlemini arkaplanda gerçekleştirebilmenize izin veriyor. Böylece mesela, film gösterimi izlemek için ziyaret etmek istediğiniz Home Theater sisteminize yüklenirken, siz arkadaşlarınızla birlikte, Central Plaza’da yer alan [email protected] platformunda şarkı seçebilir ve bu şarkı eşliğinde dans ederek sosyalleşebilirsiniz.

“ARKADAŞIM, MÜSAADE EDER MİSİN?!”
Az önce de belirttiğim gibi, arkadaşlarınızla ister bir bluetooth kulaklık seti kullanarak sesli, isterseniz de sohbet ekranını kullanarak yazılı olarak sohbet edebiliyorsunuz. İnsanların susmak bilmeden yazıştıklarını, evinizden çıkıp Central Plaza’ya iner inmez, her birinin kafasında yanıp duran konuşma baloncuklarından ve bu konuşmaları takip edebileceğiniz ekranın sol alt köşesindeki kutucuktan anlayabiliyorsunuz. Ancak bu konuşmaları görebilmeniz için onların yakınında olmanız gerekli, aksi halde bu konuşmaları göremiyorsunuz. Bunu bilen bazı oyuncular (evet, genellikle çiftler) birbirleriyle özel konuşacakları zaman bir köşeye çekiliyor ve yanlarına gittiğinizde sizi, onları yalnız bırakmanız için azarlayabiliyorlar.Sesli iletişimi ise öyle ulu orta yapamıyorsunuz. Zira öyle bir durumda seslerin birbirine karışacağı açık. Sesli iletişim için, konuşmak istediğiniz kişiyle arkadaş olmalı ve onu aramanız gerekli. Bağlantı kurulduktan sonra R2 tuşuna basılı tutarak gerçekleştireceğiniz bu sohbetler fazlasıyla keyifli olabiliyor.

EVE GİRİŞ BİLETİ
Böylesine büyük bir dünyaya giriş yapabilmeniz için yapmanız gereken şey, bir PlayStation 3 sahibi olmanız ve Türkiye’de ikamet etmemeniz! Evet, ne yazık ki PlayStation Home, Türkiye ağı ile uyum sorunu yaşıyor ve tüm eleştirilen yanlarının yanında bizce en büyük eksikliği bu. Türkiye’deki kullanıcılar şimdilik bu sorunu, her ne kadar Amerika ve bazı Avrupa ülkelerinin ağlarına girerek çözseler de, aslında bu bir çözüm değil. Ama ne olursa olsun PlayStation Home’un hakkını teslim etmek gerek. Herkesin yazıp çizdiği, konuşup durduğu ve bizim ısrarla üzerinde durmadığımız sorunlarına rağmen biliyoruz ki, gelecekte her şey çok güzel olacak.

* Bu inceleme yazısı, PlayStation Home’un Amerika sunucusunda edinilen izlenimlere dayanılarak yazılmıştır.

MİSAFİRİNİZ VAR

Home’a başladığınızda önceleri tek başınıza ziyaret ettiğiniz evinize, çevreniz genişledikçe arkadaşlarınızı da davet ederek ev partileri düzenleyebiliyor ve böylece misafirperverliğinizi sanal dünyaya da taşıyabiliyorsunuz.

ALIŞVERİŞ VAKTİ

Home’da yer alan mağazalardan gerçek parayla alışveriş yapabiliyorsunuz. Şu an Diesel marka T-Shirt ve kotları tanesi 0.99 ve 1.99, Ligno Roset marka masa ve sandalyeleri ise 1.99 dolardan edinmek mümkün.

BOWLING KUYRUĞU

Oyunun belki de en keyifli anlarını yaşayacağınız eğlence merkezinde en çok rağbeti elbette ki bowling salonu görüyor. Sıranın size gelmesi için, ciddi bir süre beklemeniz gerekebilir.

TANITIMLARI ATLAMAYIN

Şu sıralar oyun tanıtımlarının yapıldığı sinema salonlarının yanı sıra, etrafa yerleştirilmiş olan pek çok plazma ekrandan da bu tanıtımları izleyebiliyorsunuz. İhtiyacınız olan şey, yalnızca kısa bir yükleme süresi.

ATMOSFER HARİKA

Bağlı olduğunuz sunucuya göre farklılık gösteren çevre tasarımı göze oldukça hoş görünüyor. Buna bir de sağa sola koşturan ve laflayan karakterleri de ekleyince, kendinizi atmosfere kaptırmadan edemiyorsunuz.

YAPIMCI
SCEE

DAĞITICI
SCEA

OYNANABİLİRLİK
-4YILDIZ-

GRAFİK
-5YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

MÜZİK
-4YILDIZ-

PLATFORM
PS3

EKSTRA

PlayStation 3 Wireless Keypad
HIZLI YAZI YAZABİLMEK İÇİN
Siz daha kelime yazamadan karşınızdakinin cümleler kurduğunu görüyorsanız, size bu oyuncuların nasıl bu kadar hızlı olduklarını açıklıyoruz: PS3 Wireless Keypad’le! PS3 gamepad’in ön bölümüne yerleştirebileceğiniz bu ergonomik tasarımlı cihaz sayesinde yazı yazma hızınızı arttırmak bir yana, sanal klavyede saatlerce harf arayarak gözlerinizin kör olma riskinden de kurtuluyorsunuz.