reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation

PlayStation Portal hack’lendi, PSP oyunları çalıştırıldı

 - Güncelleme: 20 Şubat 2024 20:27

Sony tarafından hazırlanan portatif oyun cihazı PlayStation Portal hack’lendi, cihazda yerleşik olarak bazı PSP oyunları çalıştırıldı.

Sony imzalı PlayStation Portal iki farklı Google mühendisi tarafından hack’lendi ve bu sayede cihazda yerleşik olarak (Emüle edilmiş şekilde) bazı PSP oyunları çalıştırıldı. Aşağıdaki paylaşımda PPSSPP emülatörü üzerinden Grand Theft Auto: Liberty City Stories’in PSP versiyonunun sorunsuz şekilde oynanabildiği gösterilen ürün, yazılımsal olarak hack’lenmiş yani herhangi bir harici donanım kullanılmamış. Sürecin arkasındaki isimler Andy Nguyen ve Calle Svensson, yaptıkları açıklamada buldukları açığı yakın zamanda herkesin kullanabilmesi için paylaşmayacaklarını belirtiyor, yani bir Jailbreak yakında bulunmuyor. Portal kaçıranlar için ilk aşamada akla geldiği gibi bulut oyunculuğu merkeze almıyor. Bu taşınabilir oyun cihazını alanların mutlaka bir PlayStation 5‘e sahip olması gerekiyor, oyunlar bu cihaza WiFi kullanılarak PS5 üzerinden aktarılıyor. Yani cihazın merkezinde “Remote Play / Uzaktan Oynama” altyapısı bulunuyor, bu özelliği Sony kendisi şöyle açıklıyor: “Uzaktan Oynama ile PlayStation konsolunuzu yüksek hızlı internet bağlantısı olan her yerden uzaktan kontrol edebilirsiniz. Örneğin hareket halindeyken PS5 ve PS4 oyunlarının keyfini çıkarmak için başka odadaki bir bilgisayarı veya bir akıllı telefonu kullanabilirsiniz.” 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu temelde devamlı yüksek hızlı bir internet bağlantısına ihtiyaç duyan Portal, bünyesinde 8 inç boyutunda bir 1080P LCD ekran taşıyor, yanlarda ise temel olarak DualSense kontrolcüler kullanılıyor. Yurt dışı satış fiyatı 199 dolar olarak açıklanan Portal, 3.5 mm yuvasına sahip olduğundan kablolu kulaklık kullanımına izin veren bir cihaz. 1080P’de maksimum 60 fps oyun desteği olan cihaz için en son ilk incelemelerin çıkması ses getirmişti.

Genel olarak beğenilen ancak aşırı da iyi yorumlar almayan ve “gerekliliği” konusunda büyük soru işaretleri bulunan ürün için bir test editörü, “Sony’nin PlayStation Portal’ı neden var? Test ettikten sonra aklımıza gelen soru bu. 199,99 dolarlık cihaz sadece tek bir şey yapıyor: PS5’inizden Wi-Fi aracılığıyla oyun akışı sağlamak. Yerel olarak oyun oynamak yok, bulut üzerinden oyun aktarma yok, Netflix uygulaması vb. yok…” yazmıştı.

PlayStation Portal yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

İLGİLİ HABERLER