reklamı kapat

POPÜLER

Polaroid’in şipşak fotoğraf formatı 20 yıl sonra hayat buldu

Polaroid’in ardından nöbeti devralan ve şipşak fotoğrafçılığın devamı için çalışmayı sürdüren Impossible, kendi adını taşıyan ilk şipşak fotoğraf makinesi I-1‘i satışa sundu. Impossible böylece tam 20 yılın ardından bu formatta çalışan ilk orijinal örneğe imza atma başarısını gösterdi.

Dijital kompakt fotoğraf makineleri ve akıllı telefonlar, Polaroid’in 80’lerde tepe noktasına ulaşan popülerliğini bitirdi. 2008’de resmen kepenk kapatmaya karar veren üreticinin bu kararıyla harekete geçmeye karar veren Berlin Merkezli Impossible, kalan son fabrikayı satın alarak orijinal şipşak fotoğraf filmlerini üretmeye devam etti. Bu süre içinde Polaroid’in klasikleşmiş modellerini bir nevi yenileyen Impossible bu defa çok daha büyük bir işle karşımızda. Impossible I-1 adlı şipşak fotoğraf makinesini tanıtan ekip, bizlere 20 yıldır karşımıza çıkan ilk orijinal tasarımı sunuyor.

Impossible
Alışılmışın dışında olan üçgen formuyla dikkat çeken I-1, Impossible’ın yeni I-type filmlerine baskı alıyor. Ortasında halka şeklinde bir 12 LED’li flaşa yer veren I-1’ın vizörü üçgenin tepe noktasında yer alıyor. Tabandaki düz bölümden ise deklanşöre basıldığı an fotoğraf baskısı çıkıyor. Halka şeklindeki flaşın özellikle portre fotoğraflar için çok kullanışlı olduğunu belirten Impossible, iOS uygulaması ile kullanıcıya ekstra efekt seçenekleri ve daha detaylı kontroller de sunuyor.

İçinde film olmadan 440 gram ağırlığındaki şipşak fotoğraf makinesi, hem renkli hem de yalnız siyah beyaz I-1 tipi filmle kullanılabiliyor. Sadece iOS uygulaması bulunan cihazda uygulama ile manuel ayarlar yapılabildiği gibi ışıkla boyama ve dijital efektler gibi seçenekler de mevcut. Impossible I-1, firmanın web sitesinde 350 euro fiyatla satışa sunuldu.