reklamı kapat

POPÜLER

Valve Steam Deck

Portatif oyun makinesi Valve Steam Deck, Windows çalıştırabilecek

Dün akşam yapılan büyük sürpriz tanıtım ile karşımıza çıkarılan Valve Steam Deck için önemli bir detay daha gündeme geldi.

Nintendo Switch benzeri Valve Steam Deck, Linux temelli SteamOS işletim sistemi üzerine kuruluyor. Ancak konsola donanım uygun olduğundan Windows yüklenebileceği aktarılıyor. Peki bu neden önemli?

Bu önemli çünkü Steam kütüphanesinde yer alan 54.280 oyundan 7.586 tanesinin “resmi” Linux ve SteamOS desteği bulunmuyor. Diğer tarafta kütüphanede yer alan tüm Steam oyunlarından sadece 13 tanesinin Windows ile çalışmadığı belirtiliyor ve bu açıdan Steam Deck alan birçok kişinin Windows yüklemesi yapacağı görülüyor.

Bu arada Windows işletim sistemi ile Steam’de olmayan tüm oyunlar da Valve Steam Deck ile uyumlu hale geliyor. Hepsine ek olarak Game Pass kütüphanesi ve xCloud bulut oyun sistemi üzerinden oyunları çok daha yüksek grafikler ile oynama keyfi de Windows ile çok daha iyi olacaktır.

Steam Deck, Windows işletim sistemi ile Microsoft’un yapmadığı taşınabilir Xbox modeli olacak izlenimi oluşturuyor. Ancak tüm deneyimi görmek adına biraz daha beklemek gerekiyor. Çünkü konsol aralık ayında elde edilebilir hale gelecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Valve Steam Deck için diğer detaylar şöyle:

Modelin kalbinde tam olarak dört çekirdekli AMD Zen 2 GPU ve AMD RDNA 2 grafik birimi yer alıyor. 16 GB LPDDR5 RAM ile donatılan oyun konsolu, üç farklı versiyona sahip.

399 dolarlık versiyonda 64 GB eMMC depolama, 529 dolarlık versiyonda 256 GB NVNMe SSD depolama, 649 dolarlık versiyonda ise 512 GB NVNMe SSD yer alıyor. Modelde aynı zamanda microSD üzerinden artırılabilir hafıza sunuluyor.

Nintendo Switch’ten farklı olarak kontrolcüleri gövdeye sabit olan Valve Steam Deck, yerleşik ivmeölçer ile hareketli kontrol altyapısını da getiriyor. Bünyesinde 40 Wh pil yer aldığı aktarılan ürün, bununla birçok oyunda “birkaç saat yetecek kadar” oyun keyif getiriyor.

Web gezintileri ve 2D oyunların oynandığı hafif kullanımda ise 7-8 saat arasında bir pil ömrününün adı geçiyor.

İlginiz Çekebilir

BMW’nin dikkat çeken fütüristik elektrikli motosiklet modeli