reklamı kapat

POPÜLER

Qualcomm’dan akıllı hoparlörlere özel işlemciler geliyor

Akıllı hoparlörlerin sayısı son zamanlarda hızla artıyor. Apple geçen günlerde gerçekleştirilen WWDC17 etkinliğinde akıllı hoparlörünü tanıttı ve bu duyuru akıllı hoparlörlerin yükselişe geçeceğinin bir göstergesi olarak görüldü. Şimdi dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan Qualcomm, akıllı hoparlörler için işlemci üretimine başlayacağını duyurarak yeni bir dönemin başlamakta olduğunu göstermiş oldu.

Qualcomm’un tanıttığı işlemcide hoparlör, mikrofon ve ses tanıma özelliği bir arada sunuluyor. Akıllı hoparlör geliştirmek isteyen üreticiler isterse bu işlemciyi alarak hoparlörlerinde kullanabiliyor. Qualcomm’un referans tasarımı Amazon Alexa ve Google Asistan desteği sunuyor. Yarı iletken devinin yeni platformu iki farklı işlemci seçeneği sunuyor. APQ8009 ve APQ8018 olmak üzere iki farklı işlemci   seçeneği sunuluyor.  Qualcomm’s AllPlay özelliği sayesinde akıllı hoparlörün diğer odalardaki farklı hoparlöre ses aktarımı yapabilmesi mümkün oluyor. Yüksek performanslı 802.11b/g/n/ac Wi-Fi ve Bluetooth desteği bulunan işlemcilerin 1×1 ve 2×2 MIMO, Bluetooth 4.2 ve düşük enerjili Bluetooth teknolojisini kullandığı ifade ediliyor.

Geliştirilen bu işlemciler akıllı hoparlörlerin geleceği açısından umut vadediyor. Fakat bu işlemcileri kullanan cihazların uzun bir süre daha gelmeyeceği belirtiliyor. İşlemciler tam anlamıyla hazır hale gelmiş olduğunda ise piyasadaki akıllı hoparlör sayısının büyük oradan artış göstermesi bekleniyor.