reklamı kapat

POPÜLER

Radikal tasarım değişikliğiyle geldi; işte 2019 KIA Soul [Video]

Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtımı gerçekleştirilen 2019 KIA Soul, donatıldığı yeni silahlarıyla ilgi çekme konusunda fazlasıyla iddialı.

KIA’nın ilk kez 2008 yılında karşımıza çıkarttığı Soul, crossover tanımının yavaş yavaş yükselişe geçtiği dönemlerde markasının temsilcilerinden biri oldu. Macerasında 11. yılını geride bırakmaya hazırlanan Soul, artık yepyeni bir jenerasyonla hiç olmadığı kadar dikkat çekici bir karaktere büründürülmüş durumda. Los Angeles Otomobil Fuarı kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen yeni jenerasyonda tasarım karakterini önemli oranda sportiflik üzerine kuran KIA, bunun karşılığını kullanıcıların fuardaki ilgisiyle alacağını düşünmeye başlayabilir. Amerika pazarında LX, S, X-Line, GT-Line, EX ve “EX Designer Collection” olmak üzere 6 farklı donanım paketiyle satın alınabilecek olan otomobilin tamamen elektrikli versiyonu da kısa vadede satışa sunulmak için hazırlandırılmış durumda.

Tasarım

Eski jenerasyonundan hatırladığımız nispeten olağan detaylarının yerini alan elementler arasında tampon, ızgara ve LED gündüz farları gibi ön bölümün temel taşları yer alıyor. Slim yapıda tasarlanmasından ötürü oldukça karakteristik bir görünüm getiren gündüz far grubunun, arka bölümde de tamamen değiştirilerek bumerang formunda araca entegre edildiğini görebiliyoruz. Soul’ün C sütunundaki karakterde de ufak güncellemeler yapan KIA, donanım paketlerine göre araca gerekli değişim hissiyatını da sağlama iddiasında.

Kokpit bölümün geçtiğimizde de tasarımcıların başarılı bir iş çıkarak o “farklı” karakter deneyimini güzel bir şekilde yansıtmaya çalıştığını görebiliyoruz. Kapılara entegre edilen ambiyans aydınlatmalarının kaplamalarla birlikte içeriye getirdiği hava göz ardı edilemeyecek nitelikte. Konsolun merkezinde 10,25 inç ebatında multimedya ekran dahil eden KIA, 8 inçlik head-up display ve analog göstergeler arasına entegre edilen sürücü ekranıyla bir araya getiriyor. Buradaki donanımlar arasında Harman-Kardon ses sistemi ve telefonlar için kablosuz şarj desteği de kullanıcı deneyimini doğrudan etkileyecek değişimler arasında. Son olarak Soul’ün ebatsal iyileştirmelerine baktığımızda dış kısımda sadece aks mesafesi ve toplam uzunlukta ileriye gidildiğini görüyoruz. Nitekim bu da diz mesafesi ve bagaj hacmi konusunda iyileştirmeleri beraberinde getiriyor.

Motor

Yepyeni bir altyapı platformu üzerine geliştirilen KIA Soul’ün kaputunun altında bizleri iki farklı seçenek karşılıyor. Giriş seviyesi olarak nitelendirebileceğimiz 1,6 litrelik turbo benzinli motorun 201 beygir güç ve 265 Nm tork değerleriyle kullanıcılarla bululacağını görüyoruz. 7 ileri çift kavrama şanzımanla kombin edilecek olan bu versiyonu 147 beygir güç ve 180 Nm tork üreten 2.0 litrelik diğer seçenek tamamlamakta. Yeni altyapıyla birlikte süspansiyon geometrisi ve sürüş dinamikleri konusunda da elini güçlendiren 2019 KIA Soul ile ilgili düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.