reklamı kapat

POPÜLER

McLaren Speedtail

Rakam resmileşti; McLaren Speedtail marka tarihinin en hızlısı oldu!

Son dönemlerde gördüğümüz en fantastik modellerden birisi olan McLaren Speedtail, marka tarihine geçecek hız derecesini resmileştirdi.

İkonik F1‘in ardından marka tarihinde yeni bir standart olarak lanse edilen McLaren Speedtail, teknik özelliklerinin yanında tasarımıyla da akıllarımızda yer edinmişti. Özellikle arka bölümündeki çizgileriyle yalnız marka içerisinde değil son dönemin sınıfında en iddialı ismi olan Speedtail için bugün çok önemli bir kilometre taşı geride kalıyor. Tanıtıldığı ilk gün 403 km/s‘lik maksimum sürat iddiasıyla ortaya çıkan otomobil bu iddiasını kanıtlamak adına Amerika’da piste çıktı. Seri üretime taşınacak modelin prototipi üzerinden gerçekleştirilen denemede 403 km/s‘i yakalayan model, bu şekilde F1’i de geride bırakmayı başardı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

McLaren Speedtail teknik özellikleri

F1’in yaklaşık 387 km/s ile elinde tuttuğu rekoru Kennedy Uzay Merkezi’ndeki özel bir bölümde geride bırakan Speedtail’in direksiyonu başında markanın test pilotu Kenny Brack karşımıza çıkıyor. Toplamda sadece 106 örneği üretilecek olan modeli için yaklaşık 2 milyon euro gibi bir paha biçen İngiliz üreticinin en büyük destekçisi ise şüphesiz teknik veriler. Son kullanıcıya 1.055 beygir güç ve 1.150 Nm tork değerleriyle iletilecek olan otomobildeki gücün merkezinde twin-turbo destekli 4.0 litrelik V8 makine yatıyor. 0’dan 100’e 2,5 saniyede erişen Speedtail’in 300 km/s hıza ulaşmasıysa 13 saniyeden daha kısa sürüyor. Markasının ilk Hyper GT olarak tanımladığı modeli sokaklarda görmeye başladığımızda çok daha fazla gündemde göreceğiz.

İlgili video

Speedtail tanıtımı