reklamı kapat

POPÜLER

McLaren GT

Uzun yola çıkma isteği uyandıracak özellikleriyle yeni McLaren GT [Video]

Bu yıl içerisinde ilk örnekleriyle asfalta inmesini beklediğimiz McLaren GT, markasının Grand Tour felsefesini destekleyen özelliklerini barındırıyor.

Senna projesinini ardından yükselttiği çıtayı Speedtail ile bambaşka bir noktaya taşıyan McLaren, her iki modelde de bizleri geçmiş efsanelerine götürdü. Tasarım ve teknik olarak birbirlerinden farklı nitelik barındıran böylesine önemli iki modeli kısa sürede geliştirmeyi başaran İngiliz marka için aslında bunların bir başlangıç olduğunu biliyorduk. 2018 içerisinde “Track25” adıyla duyurusu gerçekleştirilen planlama şeması içerisinde 18 yeni otomobil ve daha fazla elektrik gücü göreceğimizi öğrendik. 2019 yılının ilk çeyreğini geride bıraktığımız şu günlerdeyse bu planın dördüncü yeni modeli konumunda olan McLaren GT karşımızda duruyor. Vadettiği performans değerli bazında 720S‘in altında konumlanacak olan GT, markanın git gide daha çekici hale gelen tasarım dilinin de son ürünü.

McLaren GT hakkında bilmeniz gerekenler

Otomobilin ilk olarak teknik detaylarına bakma ihtiyacı hissettiğimizde bizleri 4.0 litrelik twin-turbo beslemeli V8 motor karşılıyor. Markadan yapılan açıklamaya göre bu ünite 620 PS güç ve 630 Nm tork üretebilecek niteliğe sahip. Böylesine özel bir sınıfta rekabet edecek otomobil için ağırlık değerinin de fazlasıyla önemli olduğunu biliyoruz. Karbon fiber monokok 1.530 kilogram ağırlığındaki otomobil bu sayede güç/ağırlık oranında yaklaşık 400 beygir gibi akılda kalıcı rakama sahip. Her şey bir araya geldiğinde ise 3,1 saniyede 0-100 ve 9 saniyede 0-200 gibi artık alışsak da oldukça etkileyici süreler karşımıza çıkıyor. Modelin erişebileceği maksimum sürat ise 326 km/s.


McLaren GT her ne kadar her an profesyonel bir yarışa katılabilecek rakamlarına sahip olsa da, üzerinde taşıdığı GT rozeti gereği aynı zamanda bir uzun yol otomobili olmak zorunda. 4,7 metre uzunluğunda olan model bu niteliği karşılamak adına ön bölümdeki 150 litrelik alanla birlikte toplamda 570 litrelik bagaj hacmi sunuyor. McLaren, bununla birlikte GT’nin her türlü asfalt koşullarına uyum sağlaması için yerden yükseklik bölümüne de dokunmayı ihmal etmemiş. Araçta yükseklik artışı sağlayan modla birlikte yerden yüksekliği 130 milimetreye çıkartan mühendisler, bu noktada aile otomobillerine bile göz kırpılabileceğinin iddiasını ortaya koyuyor. Yeri gelmişken, hidrolik yapıda olan özel süspansiyon sisteminin gerek uzun sürüşlerdeki konfora etki edeceğini de belirtmeden geçmeyelim. Aracın sürücüye kolaylık sağlayacak donanımları arasındaysa; Nappa deri döşeme, alcantara konsol dokunuşları, çift bölgeli klima, 7 inçlik multimedya ve 12,3 inçlik sürücü ekranını ön plana çıkartabiliriz. McLaren GT yurt dışında 210.000 dolarlık fiyatla alıcı bulacak.